17 Ocak 2022

Hızlı ve etkili saç gürleştirme yöntemleri

1 0
5 min read
1 0

Hemen hemen her kadın için saçları güzelliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Sağlıklı ve bakımlı görünen parlak, gür ve ışıldayan saçlara sahip olmak her kadının hayalidir. Bunun yanında kadınlar bakımlı saçlara sahip olduklarında kendini daha özgüvenli ve mutlu hissederler. Saçlarda görülen kuruma, elektriklenme ve beyazlama gibi birçok sorun saçın bakımlı görüntüsünü bozmakta ve kadınların kendini kötü hissetmelerine neden olmaktadır. Bunun yanında stres, yetersiz beslenme ve dış faktörlerin de etkili olabildiği saç dökülmesi saçların incelmesine ve seyrelmesine neden olmakta bu da saçta cansız ve kısır bir görüntünün önünü açmaktadır.

 

Bu da güzelliğine ve bakımına önem veren her kadın için olumsuz ve can sıkıcı bir durumdur. Bu durumu önlemek isteyen kadınlar saç dökülmesinin nedenini tespit ederek tedavi etmeye çalışırlar. Ancak saç dökülmesi tedavi edilse bile saçta hali hazırda kayıplar oluşmuştur. Bu kayıpların telafisi için bu sorunu yaşayan her kadın saç gürleştirme yöntemlerini dener. Saç gürleştirme yöntemleriyle saçlarını eski gürlüğüne kavuşturabilir ve kayıpları telafi edebilir. Bunun yanında doğuştan seyrek saçlara sahip olanlar da saç gürleştirme yöntemlerini denemektedirler. Her iki türlü de seyrek saçları gürleştirmek ya da saçta oluşan kayıpları telafi etmek her daim mümkündür.

 

Saçlar neden seyrelir?

 

Saç gürleştirme yöntemleri ile saçlar gürleştirmek isteniyorsa öncelikle saçta seyrelmeye neden olan dökülme durdurulmalıdır. Belirtilmelidir ki eğer saç dökülmesi ve buna bağlı olarak saç seyrelmesi durdurulmazsa, saç gürleştirmek için uygulanan yöntemler yetersiz kalacaktır. Bu yüzden öncelikle saç seyrelmesine neden olan faktörler belirlenmeli ve saç seyrelmesi durdurulmalıdır. İşte saç seyrelmesine neden olan bazı faktörler:

 

Isı veren saç şekillendirici kullanımı

Saçları şekillendirmek için kullanılan düzleştirici, maşa gibi ürünler saçların kurumasına ve buna bağlı olarak saç kırıklarının oluşmasına ve saçın esnekliğini kaybetmesine neden olur.

Bu şekilde saçlar zamanla yıpranır ve koparak dökülmelerin önü açılmış olur. Bu yüzden saçlar seyrelir ve cansız, kısır bir görüntü oluşur. Saçlarda seyrelme önlenmek isteniyorsa öncelikle ısı veren şekillendiricilerin kullanımı azaltılmalı hatta durdurulmalıdır.

 

Düzensiz beslenme

Tüm vücudun olduğu gibi saçların da bazı vitamin ve minerallerle beslenmeye ihtiyacı vardır. Gerekli vitaminleri vücudumuza sağlayamadığımız takdirde saçlarımız beslenemez ve güçsüzleşir. Böylelikle yıpranmaların ve koparak dökülmelerin önü açılmış olur. Bu yüzden sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı takip edilmeli, saçın ihtiyacı olan demir, vitamin ve minerallerin vücuda alımı sağlanmalıdır.

 

Stres

Stres de saç dökülmesinin ve buna bağlı olarak gelişen saç seyrelmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Tüm vücut sağlığını etkileyen stres saç sağlığının da baş düşmanıdır. Bu yüzden saç seyrelmesinin önlemek isteyen herkes öncelikle stressiz bir hayata adım atmalıdır.

 

Bunların yanında saç dökülmesine ve buna bağlı olarak gelişen saç seyrelmesine genetik faktörler, deri hastalıkları, hamilelik gibi birçok faktör etki edebilmektedir. Saç dökülmesinin nedenini anlamak için mutlaka bir dermotolağa gidilmeli ve dökülme buna göre tedavi edilmelidir.

 

Saçlar nasıl gürleşir?

 

Saç dökülmesinin nedenleri tespit edilip gerekli tedaviler uygulandıktan sonra geriye saç kayıplarını telafi etmek kalır. Bu da alınacak birkaç küçük yöntem ve uygulanacak bazı saç bakımlarıyla mümkündür. Düzenli bir şekilde uygulanan doğal saç maskeleri saçlarda ciddi oranda iyileşmeler sağlamakta ve saçların gürleşmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden saç gürleştirmek isteyen her kadın doğal saç maskelerini düzenli olarak uygulamalıdır. İşte bazı doğal ve hızlı saç gürleştirme yöntemleri:

 

Sarımsak ile saç gürleştirme

Doğal bir antioksidan kaynağı olan sarımsağın tüm vücuda olduğu gibi saçlara da ciddi faydaları vardır. Sarımsak saçları kaybolan esnekliğine kavuşturur ve kopmaları engeller. Bunun yanında yeni ve sağlıklı saç tellerinin çıkmasını ve saçların gürleşmesini sağlar. Sarımsağı saçlara uygulamak için, üç diş sarımsağı soyun ve ezin. Ardından ezilmiş sarımsağı masaj yaparak saç diplerinize uygulayın ve en az bir saat saçınızda bekletin. Daha sonra bitkisel bir şampuanla yıkamayı tercih edebilirsiniz. Sarımsağın kokusunun saçta kalmasından korkuyorsanız ezilmiş sarımsağa süt karıştırmayı deneyebilirsiniz.

 

Karanfil ile saç gürleştirme

Karanfilin saç üzerinde ciddi oranda iyileştirici bir etkisi vardır. Saçların nefes almasını sağlamakla kalmayıp, kırıkların onarılmasını ve yeni saç oluşumunu destekler. Aynı zamanda saça bakım yaparak gürleşmesini sağlar. Karanfili saça uygulamak için, bir tutam kurumuş karanfili bir miktar su içerisinde kaynatın. Kaynattıktan sonra oluşan karışımı süzün ve soğumaya bırakın. Daha sonra suyu saçınıza masaj yaparak uygulayın ve en az bir saat bekletin. En az haftada bir kere uygulanması gereken bu kür saçlarınızın dolgunlaştıracak ve gürleşmesini sağlayacaktır.

 

Zeytinyağı ile saç gürleştirme

Zeytinyağı geçmişten günümüze saç bakımı için kullanılan doğal bir ürün olmakla birlikte saçların beslenmesini, güçlenmesini sağlayan ve saç çıkarmaya yardımcı olan bir yağdır. Zeytinyağı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saçları besler, kırıkları önler, dökülmeleri durdurur ve yeni saç oluşumunu destekler. Zeytinyağını saçlarınıza uygulamak için, 2 yemek kaşığı zeytinyağını bir tatlı kaşığı balla karıştırın. Daha sonra karışımı saçlarınıza iyice yedirerek uygulayın. Karışımı saçlarınızda en az 2 saat bekletin ve ardından ılık su ve hafif bir şampuanla yıkayın. Bu maskeyi haftada en az bir kere düzenli bir şekilde uygulayın. Bu şekilde saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini, dolgunlaşmasını ve gürleşmesini sağlayacaksınız.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
50 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
50 %

Bir cevap yazın