13 Mayıs 2021

Horlamayı yok etmenin ipuçları

Tedavi edilmeyen horlama kişinin hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Sırt üstü yatmanın da horlamaya yol açtığını söyleyen uzmanlar mümkün olduğunca yan yatılması gerektiğini belirtiyor.<br />
0 0

Düzenli uykuya rağmen dinlenmiş hissedememek, bir uyku bozukluğu sorunu olan horlamadan kaynaklanabilir. Horlama, özellikle yetişkinlerde görülen, genellikle pek önemsenmeyen fakat uzmanlara göre mutlaka tedavi edilmesi gereken bir uyku bozukluğu. 
 
Op. Dr. Bekir Sivri, erişkinlerin en az yarısında,çocukların da önemli bir kısmında görülen bir uyku bozukluğu olan horlamanın tek başına önemli bir sorun teşkil etmediğini, ancak ”uyku apnesi” denilen nefes kesilmesinin en önemli belirtisi olduğunu ifade etti. Op.Dr. Bekir Sivri, yaptığı açıklamada, horlamanın tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşam olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti.
 
Bekir Sivri, horlamanın nedenini ise şöyle açıklıyor; “Burundan, ses tellerine kadar üst hava yolunu daraltan bütün problemler ( Burun kemiğindeki eğrilikler, sinüzit, alt ve üst çenedeki yapısal anormallikler, dilin aşırı büyük olması) horlamaya sebep olabilir.”

Kilolu insanlarda daha çok görülür

Horlayan kişinin çevredekileri rahatsız ettiğini söyleyen Op. Dr. Bekir Sivri, sözlerine şöyle devam etti; 

“Horlama sesi sizden çok, yatağınızı ya da odanızı, hatta aynı çatıyı paylaştığınız kişileri rahatsız eder. Yakınlarda yapılmış bir araştırmaya göre horlayan kişi eşinin uyku süresinde ortalama bir saat azalmaya yol açmakta, yani eşini uykusuz bırakmaktadır. Özellikle eşleri horlayan kadınlar için geceler kabusa dönüşebilmektedir. Horlama genelde kilolu insanlarda görülmektedir.Kilo horlamanın da en önemli nedenlerinden biridir. Fazla kilo uyku sırasında boynunuza çok fazla ağırlık yüklenmesine neden olarak nefes alışınızı engeller ve horlamaya neden olur. Eğer sizin de fazla kilonuz varsa bir an önce bundan kurtulmak için bir şeyler yapmaya başlayın.”

Op. Dr. Bekir Sivri, horlamayı azaltmak için şu önerilerde bulundu;

-Sırt üstü yatmayın. Sırt üstü yatmak horlamayı artırmaktadır.Bu nedenle mümkün olduğunca yan yatmaya çalışın.

-Yüksek yastıkta yatın.

-Burnunuz tıkalı oldukça ağzınızdan nefes alıp vereceğiniz için horlama ihtimaliniz artar. Burun tıkanıklığını açmak için gerekli ilaçları kullanın.

-Yatmadan 2-3 saat öncesinde yemek yemekten kaçının.

-Aşırı yorgunlukta horlamayı tetikleyebilir. Gün içeresinde dinlenmeye önem gösterin.

-Sigara içmek ve özellikle gece yatmadan alkol almak dil ve boğazdaki kasların gerginliğini azaltarak horlamaya neden olduğundan bunlardan kaçınılmalıdır.

-Tüm bu önlemlere rağmen horlama gerçekten hem sizi hem de çevrenizdeki insanları çok fazla rahatsız eden bir hal aldıysa eğer bir kulak-burun-boğaz uzmanına gözükmenizde fayda var.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın