19 Mayıs 2022

HPV Hakkında Her Şey

0 0
4 min read
0 0

HPV bir virüstür. Kadınlarda; rahim ağzında yahut da rahim içerisinde görülür. HPV virüsü vajina bölgeye yerleşir ve burada yavaşça ilerlemeye başlar. Genel itibari ile yanmalar ve kaşınmalar ilk belirtileri olabiliyor iken bu belirtilerin ilerleyen halleri de virüsün yerleşmesine göre farklılık gösterebiliyor. HPV genel olarak genital siğillerin oluşmasına neden olmaktadır. HPV virüsünün tedavinin ardından tekrarlayabilir halde olması; bu virüs ile savaşan binlerce kadını psikolojik olarak yıpratmaktadır. HPV virüsü bazen; bir sivilce gibi görülebilir. Bu halde iken herhangi bir ağrı göstermez ve bazı durumlarda yalnızca karnabahar şeklini alabilir. Fakat uzun yıllar boyunca vücutta kalması da söz konusu olabilir. Cinsel organın dış kısmına yerleşen HPV virüsleri için anlattık yukarıdakileri; şimdi ise iç kısma yerleşen HPV virüsünden bahsedelim.

  • HPV virüsü rahim içerisinde kendine yer edinir ve erken tanı halinde tedaviye alınmaz ise rahim ağzı kanserine kadar olumsuzluları doğurabilir.
  • HPV virüsünün son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda; birçok rahim ağzı kanseri başlattığını da göz ardı etmemek gerekir.
  • HPV virüsü tek bir alt gruba sahip değildir bu bağlamda sayılabilecek yaklaşık yüz tane alt grup mevcuttur. Ve bu alt grupların her biri farklı fizyolojik ve biyolojik olumsuzluları doğurabilmektedir. Aynı zamanda bu alt grupların tamamının rahim ağzı kanserine yol açtığını söylemek de doğru olmaz.
  • HPV virüsünün bazı alt grupları için sayılabilecek en büyük tehlike anüs kanseridir.

HPV Anlaşılır Mı?

HPV virüsü çoğu zaman beden ile bir savaş halindedir. Ve herkesin bünyesi bu virüs ile savaşmaya elverişlidir. Bu bağlamda; virüsün yol açtığı kanser oranlarının az olduğunu belirtmekte fayda var. Buna ek olarak ise; HPV vücutta kolayca tanınan bir virüs değildir. Genel itibari ile sessizdir. Ve bir anda bedenin dengesini bozmaz. Bazı hallerde HPV ile savaşan beden bu savaşı kazanır iken bazı hallerde HPV uzun yıllar sonra çeşitli hastalıkların oluşmasına sebebiyet verebilir.

HPV virüsü genel itibari ile sessizdir. Ve bağışıklık sistemi içerisinde herhangi bir tepki vermeden yaşayabilir. Aslında sayılabilecek sinsi hastalıkların çoğunun oluşum şeklide budur. Bu neden ile HPV virüsünü taşıyan fakat herhangi bir belirtisini görmeyen kişilere; taşıyıcı adı verilir. Bu kimseler ile cinsel birliktelikler yaşamak; HPV virüsünün bir başkasına kolayca geçmesine sebep olabilir.

HPV İle Temas  

HPV virüsü ile karşılaşmış olan bedenlerin hemen tepki vermelerini beklemek doğru değildir. Şöyle ki; cinsel birliktelik ile HPV virüsünü vücuduna almış olan bir kimse bu virüsün belirtilerini hemen de görebilir; birkaç yıl sonrada görebilir. Hatta genç yaşta karşılaşıla bir HPV virüsünün etkisi yaşlılık döneminde dahi çıkabilir. Genel itibari ile bir bilgi vermemiz gerekir ise; HPV virüsü yeni girmiş olduğu bir vücutta etkisini bir ile altı ay arasında göstermeye başlar.

Genital Siğil Bulaşıcı Mı?

Genital siğil, HPV virüsünün bir başka bedene bulaşması açısından en kolay yoldur. Şöyle ki; genital siğil sorunu olan bir bireyin bunu bir başkasına bulaştırması için illa ki cinsel birliktelik yaşama zorunluluğu yoktur. Sürtünme, dokunma ve yalnızca çıplak elle temas halinde bile genital siğilin bulaşması söz konusu olabilir.

url

HPV Tanısı Nasıl Konulur?

Dış cinsel organlar üzerinde bulunan HPV virüsünün tanısı yalnızca dıştan bakılarak, Jinekolojik muayene ile kontrol  edilerek dahi konulabilir. Bunun yanında rahim ağzında HPV virüsü şüphesi söz konusu ise yahut da herhangi bir kontrol yaptırılmak isteniyor ise; rahim ağzından alınmış olan bir sürüntü örneğinin patolojik olarak incelenmesi gerekir. Bu dış HPV kadar kolay değildir. Yapılan bu patolojik inceleme halk arasında smir testi olarak adlandırılır.

Smear (simir) Testi  Ne Sıklık İle Yapılmalıdır?

Mutlaka smear testinin ne aralıklar ile yaptırılması gerektiği hususunda bilgi alınmalıdır. Orta yaşın üzerindeki kadınların her yıl smear testi yaptırmaları gerekmektedir. Fakat genç ve orta yaşın altındaki kadınların ise her iki yılda bir smear testini yaptırmaları yeterli görülmektedir.

Genital Siğil Tedavisi  ?

HPV virüsünün ortadan kesin olarak kaldırılması söz konusu değildir. Fakat bazı tedavi yöntemleri vardır. Dondurma yahut da yakma denilen iki farklı işlem vardır. Burada; var olan virüslerin ve etkilerinin zarar görmeleri söz konusudur. Virüsün neden olduğu siğillerin vakit kaybedilmeden evvel yakılmaları gerekmektedir. Bunun haricinde ise; ilaç, krem ve ikamesi olan tedavi yöntemlerinin HPV virüsü için herhangi bir geçerliliği söz konusu değildir. HPV virüsünün etkilerinin tedavi edilmemesi halinde bazı dışsal sorunlar olduğu gibi kalır. Fakat siğillerin ve çeşitli kabarcıkların artarak ve ağrılı bir şekil alarak büyüdüğünü gözlemleyebilirsiniz. Siğillerin vücuttan atılması iki ile üç seans arasında kolayca görülmektedir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın