20 Mayıs 2022

İhaneti atlatmanın 7 yolu

0 0
3 min read
Dünya üzerinde bir insanın başına gelebilecek en kötü durumlardan birisi aldatılmaktır. Yaşanan travmayı atlatmak kolay olmasa da bu ipuçları işinize yarayabilir...<br />
0 0

Güvendiğiniz ya da sevdiğiniz bir kişinin daha sonra sizi hayal kırıklığına uğratması ya da aldatma söz konusu olması kadınlar için çok büyük bir travmaya yol açıyor. İlişkiye ve kendine olan güveni sarsılıyor ve pek çoğu da ne yapacağını düşünür hale geliyor.

İşte ihaneti atlanmanın 7 yolu… 

1. Acınızdan bahsedin

İhanetten sonra iyileşme sürecindeki en önemli adımlardan biri suçlu olana acınız ve duygularınızdan bahsetmenizdir. Sizi kırdığını ve zor zamanlardan geçtiğinizi ona anlatın. Kendinizi skandallardan uzak tutmaya çalışın çünkü duygu durumunuz kötüleşebilir. Ona bir daha güvenemeyeceğinizi açıkça dile getirin. Ne yaptığının farkına varmalı ve durumun sorumluluğunu üstlenmeli.

2. Duygularınızı kabul edin

Maalesef farklı türlerdeki ihanetler sizi geniş negatif duygular deneyim etmek zorunda bırakabilir. Akıl karışıklığı, öfke, mutsuzluk gibi… Bu duyguları inkar etmemelisiniz. Ne kadar zor olursa olsun hissettiklerinizi kabul etmeli ve sahiplenmelisiniz. Kederinizi gizlemeyin çünkü bu oldukça doğal bir durum. Eğer ne hissettiğinizi bilirseniz, yeniden düşünmek, tartmak ve onlardan uzaklaşmak için daha fazla şansınız olur.

3. Sakin olun

Ağlamayın ve başkaları ile konuşmayı reddetmeyin. Kendinizi hayata devam etmeye zorlamadan önce yas tutmak için zaman vermeniz idealdir. Bu zihninizi temizleyecek ve hissettiklerinizin hafiflemesine yardım edecektir. Daha sakin ve mantıklı olduğunuzda yeni kararlar almanız daha uygun olur. Ayrıca bir sonraki adımı atmak için zamana ihtiyacınız olduğu inkar edilemez bir gerçek.

4. Özgüveninizi artırın

Öz güven ihanete karşı en güçlü yardımcılardan biridir. Yetenek, beceri ve kişiliğinizi gözden geçirip ne kadar muhteşem bir insan olduğunuzu hatırlayın. Pozitif özelliklerinize yoğunlaşın ve ihanetin hayatınızı mahvetmesine izin vermeyin, siz çok daha iyi şeylere layıksınız. Kendine güvenen insanlar her türlü sorunla yüzleşmekte çok daha güçlüdür.

5. Hoşunuza giden şeyler yapın

Kederiniz ile pozitif duyguların yer değiştirmesini sağlamalısınız. Yaşadığınız tatsızlıklardan sizi uzaklaştıracak hoş atmosferler içinde olmalı, sevdiğiniz insanlarla görüşmelisiniz. Bu can sıkıcı olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanız, yeni maceralar ve mutluluk ile hayatınızı doldurmak için size ilham kaynağı olacaktır.

6. Öfkenizi kontrol altına alın

Öfke hem fiziksel hem de zihinsel olarak sizi yıpratır. Bu duygu aynı zamanda mutluluk çalar ve negatif düşüncelere sebep olur. Budha, öfkeyi başkasına atmak için tutulan kor kömüre benzetir ve kendi elinizi yakacağınızın altını çizer. Öfkenizi kontrol etmeli ve sizin canınızı yakan insandan intikam alma hevesinizi bastırabilmelisiniz. Daha sonra pişman olacağınız şeyler yapmaktan sakının.

7. Affetmeyi deneyin

Affetmek, duygusal gelişimin önemli bir parçasıdır. Bu zor adım sizin yola devam etmenizi ve zihninizi nefret ve öfkeden temizlemenizi sağlayacaktır. Mahatma Gandhi der ki’ “Zayıflar asla affedemez. Affetmek güçlü insanlara özgüdür.”

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın