25 Ekim 2021

İkiz Bebek Sahibi Olacak Anne Adaylarına Öneriler

0 0
4 min read
0 0

İkiz bebek çoğu insanın istediği bir durumdur. Çünkü hem ikiz olması hem de aynı zaman içerisinde birlikte büyümeleri, aynı anda okula başlamaları gibi birçok paylaşımlarını aynı zaman diliminde yapacaklarından dolayı çoğu anneler için bu avantaj olarak görülmektedir. Ne kadar iyi ve kolay yönleri olsa da anne adayları için zor bir süreçtir. Bu durum içerisinde ebeveyn destekleri oldukça önemlidir. Alışma evresinden sonra hem bebekler gün geçtikçe büyüyecek hem de anne adayı artık günlük rutine alışmış olacaktır. İlk başlarda zorlansa da sonralardan bu dönemler bitecektir. Her ne kadar belirli bir süre uykusuz, sosyallikten uzak ve fedakarlığın hat safhalarda olduğu dönemler olacak olsa da zamanla bu rutine hem bedeniniz hem de hayatınız alışınca artık daha planlı ve daha bilinçli hale geleceksiniz. Böylelikle zaman geçtikçe de büyük keyifler yaşayacaksınız.

İkiz Bebek Anneleri İçin Tavsiyeler nelerdir?

Öncelik olarak anne adayları için en önemli husus beslenmedir. Beslenme alışkanlığının düzenli ve vitamin içeren gıdaları tercih ederek hem bebeğinizin günlük olarak alması gereken ihtiyaçları alacak hem de sizde sağlıklı beslenmiş olacaksınız.

Bu süre içerisinde doktor kontrollerini muhakkak düzenli olarak, günü gününe yapılmalı. Doktorun vermiş olduğu testleri de anne adayı mutlaka yaptırmalıdır. Herhangi bir problem olup olmadığı erkenden anlaşılarak ileride meydana çıkabilecek problemlerin riski azaltılmalıdır.

Beslenme alışkanlıkları için mutlaka bir beslenme listesi yapılmalı ve bu beslenme listesi hekimlere danışarak hekimler ile birlikte yapılmalıdır.

Hamilelik döneminde ve sonrasında bebeklere zarar verecek alkol, sigara gibi ürünlerinin tüketimleri azaltılmalıdır. Hatta bırakılmalıdır. Bu tarz ürünler bebeğin sağlığını doğrudan etkileyen ürünlerdir.

Hamilelik döneminde kesinlikle ağır iş yapılmamalı ve bebeğe zarar verecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Eğer spor yapan biri iseniz hamilelik döneminde hamile platesi yapabilirsiniz. Hem anne adayı için hem de ikiz bebekler için oldukça faydalıdır.

C vitamini D vitamini ve demir içeren besinler tüketilmelidir.

İkiz bebek anneleri genellikle sıkıntılı ve zor bir süreç geçirmektedir. Çünkü sürekli akıllarında endişe ve korku vardır. Öncelik olarak anne adaylarının bu korku ve endişe psikolojisini bir kenara bırakmalıdır. Çünkü anne karnında bebekler genel olarak anne adaylarının psikolojik durumundan etkilenmektedir. Endişe, korku ve kaygısı olmayan anne adayları daha rahat doğum yaptıkları bilinmektedir.

İkiz bebek olduğundan dolayı cinsellik konularında doktora başvurulmalı ve doktorun uygun gördüğü zaman dilimlerinde olmalıdır.

İkiz bebek sahibi olacak anne adayı eğer çalışıyorsa 30. Haftaya girdikleri zaman çalışma hayatına veda etmeleri gerekmektedir. Bunun en önemli sebebi ise erken doğum riskinin ortada olmasından dolayıdır. İkiz bebek anne adayları erken doğum riskine daha yakındır.

Hamilelik esnasında kanama, sıvı, sancı gibi problemler ile karşılaştığı zaman mutlaka hekime başvurmalı ve bu konuyu umursamalıdır. Önemli bir durum söz konusu ise erken tedavi ile problem ortadan kalkmaktadır.

İkiz Bebek Anne Adayları Nasıl Beslenmelidir?

İkiz bebek anne adaylarını hamilelik döneminde neler bekliyor öğrenmek için tıklayın. Gebelikte beslenme hem anne hem de bebekler için oldukça önemlidir. Beslenme listenizi doktor tavsiyesi üzerine kurarak düzenli olarak ona uymanız gerekmektedir. Hamile anne adayları için beslenme şu şekilde olmalıdır;

En önemli besin kaynağı demir, kalsiyum, omega 3 en önemli besin kaynaklarıdır ve mutlaka yenmesi gereklidir.

Demir içeren besinler bebeğin ve anne adaylarının kan yapımında olumlu etkiler sağlar. İkiz bebek olduklarından dolayı anne adayının kan değerleri %70 ila %50 arasında artmaktadır. Bu yüzdende yeterli miktarda demir alınmalıdır.

Omega 3 içeren besinler bebeklerin beyin ve göz gelişimine olumlu katkılar sağlar. Bu besinler ceviz, ıspanak ve balıkta bulunmaktadır. Haftada bir gün balık, ıspanak ve günde bir avuç dolusu ceviz rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Kalsiyum ihtiyacını gidermek için bol bol süt ve süt ürünleri tüketilmesi gerekmektedir. Gün de akşam ya da sabah 1 bardak bile olsa doğal süt içebilirsiniz.

Günde en az 2,5 Litre su içmeniz gerekmektedir. Su içme alışkanlığınız yok ise su içme alışkanlığı edinebilirsiniz. Suyun içerisinde detoks suyu yaparak da içebilirsiniz.

Anne ve Çocuğa dair merak ettiğiniz tüm detaylar kadin.com’da.

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın