19 Mayıs 2022

İlişkide yeni kurallar

0 0
3 min read
İlişkideki sohbetlerde artık doğallık ön planda. Doğallığın yanı sıra açıklık da…<br />
0 0

Konuşma
İlişkideki sohbetlerde artık doğallık ön planda. Doğallığın yanı sıra açıklık da… Yani sevgilinizle konuşacağınız konularda çekingenlik yaşamak yerine; yeni ilişki tiplerinde ne hissettiğinizden onunlayken ne kadar mutlu olduğunuza kadar her şeyi kısa ve öz şekilde paylaşın.

Baskı
Baskı günümüz ilişkilerinde uygulanmaması gereken hareketlerin başında geliyor. Yani sevgilinize ne yapacağınız söylemeniz çok yanlış! Olgunlaşmış bir ilişkinin zıttına; ona karışarak sevgilinizin veya eşinizin kendi sınırlarına bencil bir şekilde müdahale etmiş olursunuz. Unutmayın; günümüz ilişkilerinde sevgilinizi ne çok özgür bırakmak ne de aşırı baskı kurmak doğru.

İmalı tavsiyeler
Sevgilinizle konuşurken size verdiği tavsiyelere mutlaka kulak asın. Çünkü bu tavsiyeler veya imalı konuşmalar hem sevgilinizin yönlerini daha iyi tanımanıza, hem de ilişkinizi doğru şekillendirmenize yardımcı olacaktır. Siz onunla konuşurken her halükarda dikkatinizi toplayın, detayları kaçırmayın. Çünkü günümüz ilişkilerinde tavsiyeler aleni bir şekilde değil, dolaylı yollarla yapılıyor. Dolayısıyla dikkat kesilmek gerek! Emin olmadığınız durumlarda da mutlaka çekinmeden ona bu konuda sorular sormak…

Mesajlaşma
Tabii ki günümüz ilişkilerinin temeline oturan iletişim yöntemlerinden biri de SMS’ler, cep telefonları, e-mail’ler ve sosyal iletişim ağları. Ama burada da dikkatli olmanız gereken konular var. Örneğin her gün ona “Seni özledim” diye mesaj atmanız bu duygunun anlamını yitirtecek ve ilişkinizi yıpratacaktır. Ara ara, resmiyetten uzaklaşıp, seksi mesajlar atmanız ise ilişkinize farklı bir heyecan katacaktır. Ama dediğimiz gibi; telefon konuşmalarınızı ve mesajlaşmalarınız fazla sık yapmayın ki ilişkinizde rutin yaratmasın. Teknolojik ulaşım araçlarının garantisi olmadan, birbirinizi özleyebilin

İçgüdüler
İçgüdülerinizi dinleyin. Sevgilinizle ilk buluşmanızdan bahsedelim. Onunla tanıştığınızda, standartlara baktığınızda, herşey normal ve çok düzgün olabilir. Ama içinizde yanan bir alarm ışığı da olabilir. Yeni ilişki kurallarına göre böyle bir durumda içinizdeki alarmı dinleyin.

Eleştiri
Eleştirmek için çok erken davranmayın. Her türlü eleştiriyi yapmadan önce bir süre düşünün, tartın, biçin. Bu eleştiriyi yapmanın ilişkinizi nasıl etkileyeceğini öngördükten sonra bunu uygulayın veya uygulamayın. Tahammülün gitgide azaldığı günümüz toplumunda eleştiriyi kaldıran insan sayısı da bir o kadar azaldı. Bunu unutmayın ve ilişkilerinizde de göz önünde bulundurun.

Kendi ayaklarınız üzerinde durun
Özellikle kadınlar için oldukça önemli bir konu bu. Günümüz evlilik yapılarında kendi ayakları üzerinde durabilen, çalışan ve kendi hayatını döndürebilen kadınların kurduğu ilişkilerin daha sağlıklı olduğu aşikar. Kendi geçiminiz sağlamayı başarmış bir kadın, erkeğin gözünde çok daha saygıdeğer bir konuma yerleştiği gibi, kadının kendi özgüveni açısından da çok önemlidir. Sonuçta hepimiz biliyoruz ki, özgüven olduğu gibi ilişkiye yansıyan bir duygu.

Sosyal çevre
Yeni ilişkilerde bağımsız sosyal hayatlar oldukça önemli. Siz sevgilinizin sosyal sınırlarını bileceğiniz gibi; kimi zaman ona uyum sağlamalı, kimi zaman ise onu yalnız bırakmayı tercih etmelisiniz. Ayrıca sizin de kendi sosyal ortamınız ve sınırlarınız olmalı. Aynı şekilde bu ortama da onu gerektiğinde sokmalı, gerekmediğinde ise kendi programınızı yapmalısınız.

Mesafe
Günümüz ilişkilerinde mesafe oldukça önemli bir konu. Evet; ilk başta bahsettiğimiz gibi samimiyet, açıklık ön planda. Fakat aynı zamanda önemli olan şey mesafenin dengesini doğru kurabilmek. Örneğin yeni birlikte olmaya başladığınızda sürekli, her gün görüşmeyin. Veya ilişkinin daha ileri safhalarında hemen her şeyinizi paylaşmayın. Evli olsanız bile aranızda “saygı”yı simgeleyen sıcak bir mesafe olsun!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın