23 Nisan 2021

İlişkiniz sağlığınızı etkiler mi

İlişkiler, kişinin hem psikolojik hem de fiziksel sağlık durumunu etkilerler.<br />
0 0

Araştırmalar, güçlü ve sağlam ilişkilerin çiftleri hastalıklardan koruduğu, daha sağlıklı alışkanlıklar edinmelerini sağladığı hatta daha uzun yaşadıklarını kanıtlamıştır. Bir diğer yandan da, sorunlu ilişkiler strese ve zayıflamış immün sisteme neden olurlar.
Kilo alımı
Çiftlerin, ilişkileri düzene oturduktan sonra kendilerini bıraktıkları ve kilo aldıkları herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ama bu, herkeste böyle olmak zorunda değil. Çiftler, birbirlerini destekleyerek ve motive ederek sağlıklı kalmayı ve egzersizlerini aksatmamayı başarabilirler. Bunun için beraber yemek pişirebilir, spora birlikte gidebilir ve birbirlerinin hedeflerini destekleyebilirler.
Stres seviyeleri
Düzenli fiziksel yakınlık stresi azaltır ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Düzenli olarak seks yapan insanların, zihinsel olarak daha sağlıklı oldukları ve ilişkilerinden ve hayatlarından daha memnun oldukları ispatlanmıştır.
İyi hissetme hormonları
Fiziksel ilişkinin tek yolu seks değildir. 2004 yılında, 38 çift üzerinde, yapılan bir araştırmaya göre hem kadınlar hem de erkekler sarıldıktan sonra çok daha fazla oksitosin (mutluluk hormonu) salgıladıkları kanıtlanmıştır.
Uyku problemleri
Sevdiğiniz biriyle uyumak, rahatlamanıza ve huzurlu bir uykuya dalmanıza yardımcı olur. Tabii bunun tersi durumlar da olabilir. Eğer sevgiliniz ya da eşiniz horluyorsa, fazla sağa sola dönüyorsa bu, sizin uyku problemleri yaşamanıza neden olabilir.
Gerginlik
İlişkideki sorunlar sizi strese sokabilir hatta bazen sürekli endişe ve gerginlik hissetmenize neden olabilir.
Depresyon
Depresyon ve endişe hisleri genellikle birlikte hareket ederler. Bu nedenle, kötü giden bir ilişkinin sizi kolayca depresyona sokabileceğini de anlamak kolaydır.
Alkol kullanımı
Sevgilimiz, alkol kullanım oranımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. O, ne kadar sık ve ne kadar çok içerse, siz de o kadar içmeye meyillenirsiniz.
Tansiyon
Kişinin beslenme şekli, egzersiz alışkanlıkları ve stres seviyesi tansiyonu üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve ilişkiniz bütün bu durumlar üzerinde etkilidir.
Kalp sağlığı
İlişkiler ve kalp sağlığı arasındaki bağ senelerdir bilinmektedir. Araştırmalar, evli kişilerin, kalp krizine yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu kanıtlıyor, özellikle de erkekler için.
Kanseri yenmek
Birbirine destek veren, aralarındaki bağın kuvvetli olduğu çiftlerde, kişilerden biri kansere yakalanırsa, iyileşme oranının çok daha fazla olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır.
Sağlığınıza dikkat etmek
Sevgilinizin size dikkat eden gözleri ve size olan özverisi günlük sağlığınızı iyi yönde etkiler. Bir hastalığın başında teşhis konulmasını ya da daha önemsiz hastalıklarda bir an önce iyileşmenizi sağlar.
Kalp ağrısı
Sağlığınızı etkileyen tek ilişki tipi şimdiki zamanda yaşadığınız değildir. Geçmişte yaşadığınız ilişkiler de sağlığınızı iyi ya da kötü yönde etkiler. Özellikle de kötü yönde… 2011 yılında, Colombia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre eski bir sevgiliyi düşünmek beyinde, fiziksel acı hissedildiğinde yaşanan aktivitenin aynısını yaşatıyor. Ayrıca kırık kalp sendromu olarak bilinen hastalık, kalbin geçici olarak büyümesi anlamına geliyor ve kişiye büyük oranda fiziksel ve mental stres yaratıyor.
Güzel giden bir ilişkiniz varsa bunun değerini bilin. Birlikte yaşadığınız anların tadını çıkarın. Kötü giden ilişkinizi ise daha fazla uzatmamaya çalışın. Unutmayın siz her şeyden değerlisiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın