28 Ocak 2021

İlk yaşlanma belirtileri göz kapaklarında beliriyor

Göz kapağı estetiği göze zarar vermiyor.<br />
0 0

Günümüzde göz kapağı ameliyatı en çok 35-40’lı yaşlardaki kadın ve erkekler tarafından tercih ediliyor. Üst göz kapağındaki sarkmalar, gözaltında torbalanmalar ve kırışıklıklar; kişiye yorgun ve üzgün bir hava veriyor.

Yüz gençleştirme operasyonları ile birlikte sıklıkla uygulanan göz kapağı estetiği, hastanın isteğine bağlı olarak tek bir işlem olarak da gerçekleştirilebiliyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı, “Göz kapağı düşüklüğü sorununda modern lazer blefaroplasti yöntemi sıklıkla tercih edilir. Bu işlemle gözlerde çarpıcı bir gençleştirme yaratarak, tazelenmiş bir görüntüye kavuşmak mümkün olabiliyor” diyor.

Yaşlanma belirtisi ilk önce göz kapaklarına vuruyor 

Vücutta yaşlanmayla birlikte ilk değişime uğrayan bölge, üst ve alt göz kapaklarıdır. Aşırı alkol ve sigara tüketimi, düzensiz uyku ve yer çekimi gibi fiziksel faktörler de gözkapağında değişikliklere yol açmaktadır. Göz kapağı estetiği uygulanacak hastanın kaslarının pozisyonu çok iyi değerlendirilmelidir. Her iki göz kapağı için yapılan işlemler birbirinden farklıdır. Üst göz kapağından deri ve kas fazlası çıkarılırken, alt kapak için ise fıtıklaşmış göz içi yağ torbaları eski yerlerine alınarak üzerini örten dokular sağlamlaştırılır ve alt göz kapağı kasları ve derisi sıkılaştırılır.

Göz kapağı estetiği vazgeçilmezleri’ Alın germe, Kaş kaldırma 

Göz kapakları üstte kaşlar, altta ise elmacık kemiği üzerindeki yağ yastığı ile sıkı ilişki içinde olduğundan ameliyat sırasında bu yapılardaki anatomik bozuklukların da giderilmesi gerekir. Aynı şekilde elmacık kemiği yağ yastığının yukarıya asılarak tespit edilmesi, alt göz kapağı ile yanak arasında oluşan boşluğu doldurarak daha genç bir yüz görünümü sağlayacaktır.

Göz kapağı yaşlanma belirtilerinin yanında, kaş düşüklüğü de var ise muhakkak kaş kaldırma ameliyatı da düşünülmelidir. Son yıllarda, alın gerilmesi veya kaşların kaldırılması üst göz kapağı estetiğinin bir parçası haline gelmiştir. Kaş düşüklüğü giderilmeden yapılan göz kapağı estetiği ameliyatlarından sonra, kaş daha fazla düşerek, iyi ve doğru bir estetik sonuç alınmasını engelleyebilir. 

Göz kapağı estetiği göze zarar vermez 

Göz kapağı ameliyatları hastanın görme yetisinde sorun yaratmadığı gibi, göze zarar vermenin aksine birçok hastada görülen ileri yaşa bağlı göz kapağı kaynaklı görme zorluğunun önlenmesi açısından da çok faydalıdır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın