20 Mayıs 2022

İnsanoğlu en fazla ne kadar yaşayabilir

0 0
2 min read
Bu sorunun cevabını Amerikalı uzmanlar verdi...<br />
0 0

ABD’de yayımlanan Wall Street Journal gazetesi insan ömrünün uzadığını ancak bir avuç insanın 120 yıl yaşayabileceğini yazdı…
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in tahttaki 60’ıncı yıl kutlamalarından yola çıkan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, sağlık alanındaki bütün gelişmelere rağmen insan ömrünün daha fazla uzayamayacağını öne sürdü.
Çocuk ölümlerindeki düşüş nedeniyle dünya genelinde her yıl ortalama yaşam süresinin üç ay daha uzadığını belirten gazete, aynı hızlı yükselmenin maksimum yaşam süresinde yaşanmadığına dikkat çekti. Yirminci yüzyıl boyunca ortalama insan ömrü 36 yıl uzarken, insanın erişebileceği en üst yaş sınırının artışı 12’yle sınırlı kaldı.
115’i geçen çok az
Gazete görüşüne kanıt olarak dünyada 100 yaşın üstünde yarım milyon insan yaşamasına rağmen, 115 yaşını geçen sadece 3 kişinin olmasını gösterdi. WSJ bunun nedenini, doğal seleksiyon aracılığıyla 150 yaşından uzun yaşamayı sağlayabilecek genlerin elenip yerine üremenin başarısını sağlayan genlerin gelişmesiyle açıkladı. Gazete “İnsanları torunlarını görmeye yetecek kadar uzun süre yaşamasını sağlayan genler seleksiyon boyunca korundu.
Ama bakıma muhtaç bir büyük-büyükbaba haline getirecek genler üreme süreçlerine dahil olmadı” ifadelerini kullandı. İnsanların 90 ya da 100 yaşına kadar yaşama şansının giderek arttığını kabul eden WSJ, 120 yaşını geçmenin sadece bir avuç insana nasip olacağının altını çizerken dünyanın en yaşlı insanının 1997’de 122 yaşında ölen Jeanne Calment olduğunu hatırlatarak 150 yaşına ulaşmanın imkansız olduğunu öne sürdü.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın