16 Mayıs 2022

İş Ararken Nelere Dikkat Edilmeli?

0 0
5 min read
0 0

İş ararken başarılı olmanız ve hayalinizdeki işe ulaşmanız için iş ararken dikkat edilmesi gerekenler vardır. İş arama konusunda yapacağınız mantıklı seçimler ve yöntemler ile şimdiye kadar iş konusunda düştüğünüz umutsuzluktan sıyrılabilirsiniz. İşvereninizin ilgisini çekmek için sizlere önereceğimiz yöntemler ile başvurunuzun ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İş Bulmanın Anahtarı Başarılı Bir CV Oluşturmaktır

Günümüzde üniversite mezunu olan ya da olmayan pek çok kişi iş bulma konusunda sıkıntılar çekmektedir. Pek çok firma ya da kurum aradıkları çalışanlara ulaşmak için CV göndermelerini talep etmekte ve gönderilen CV’lere göre uygun gördükleri adayları görüşmeye çağırmaktadır. Her ne kadar başarılı ve güçlü bir çalışan adayı olursanız olun CV oluşturmanın püf noktalarına dikkat etmezseniz başvurunuz dikkat çekmeyecek ve işi almanız pek olası olmayacaktır. CV’nizi en doğru şekilde oluşturmanızda size yardımcı olacak ve yol gösterecek CVmaker ile CV’nizi işvereninizin ilgisini çekecek şekilde oluşturabilir ve işe alınma şansınızı arttırabilirsiniz. CV’nizi özgün şablonlar ile oluşturmanızı sağlayan platform aynı zamanda CV’nizi hazırlarken size pek çok püf nokta sunmakta; CV’nizi kaydetmenizi, daha sonra değiştirmenizi ve işverene göndermenizi sağlayan geniş bir hizmet cetvelini sizlere sunmaktadır. Başarılı bir iş başvurusu yapmak için hem ülkemizde hem de uluslararası ağda çalışan profesyonel bir hizmet ağından yararlanmanız mantıklı bir seçim olacaktır.

İş Ararken Yol Haritası Nasıl Çıkarılır?

İş ararken yapmanız gereken ilk şey şüphesiz iş arama ve iş bulma konularında kendinize bir yol haritası çıkarmanız olacaktır. Daha sonra çıkardığınız bu yol haritasını izleyerek başarılı bir şekilde iş başvurusu yapabilirsiniz. İşsiz olma stresinden kurtularak kısa bir sürede iş bulabilirsiniz. İş arama konusunda kendinize yol haritası çıkarmanızda size yardımcı olacak önerilerimiz şu şekildedir:

  1. Sabırsız ve umutsuz olmayın. Motivasyonunuzu güçlü tutun ve kendinize güvenin. İş bulma sürecine özgüvenli ve motivasyonunuz yüksek bir şekilde girerseniz; işvereninizin güvenilir ve sorumluluk sahibi bir aday olduğunuzu düşünmesini sağlarsınız.
  2. CV’nizi başarılı bir şekilde oluşturmanızı sağlayacak öneriler ile CV formatına uygun, güçlü yönlerinizi ortaya çıkarmanızı sağlayacak profesyonel CV’ler oluşturabilirsiniz. Profesyonel olmayan CV’ler genel olarak işverenler tarafından değerlendirmeye dahi alınmamaktadır.
  3. Mezun olduğunuz bölüm, başvurduğunuz iş ilanı ve yetenekleriniz ile ilişkili olacak şekilde kendinize bir özgeçmiş hazırlayın. Eğer özgeçmiş hazırlama konusunda iş başvuru ile alakalı olmayan özelliklerinizi yazarsanız bu hoş durmayacaktır. Örneğin grafik tasarımla alakalı bir pozisyona başvuracaksanız tasarım programı eğitimi almanız size bir avantaj sağlayacaktır, bunu yazabilirsiniz. Ancak büro yönetimi eğitimi aldığınızı yazmanız tasarımcı pozisyonu için aranan bir özellik olmadığından CV’nizin profesyonelliğine gölge düşürecektir.
  4. CV’nizi kısa ve güçlü tutmanız çok önemlidir. İdeal uzunlukta bir CV işveren tarafından daha kolay incelenebilecektir. Uzun CV’ler işvereninizi bir süre sonra sıkabilir ve başvurunuzu okumaktan vazgeçirebilir.
  5. İş ilanlarına başvururken her zaman ön yazı yazın. Ön yazınızda CV’nizi uzatacak detaylara kısaca değinebilirsiniz. Pek çok kişi iş başvurusunda ön yazıya yer vermediği için ön yazının mevcut olduğu başvurunuz işvereninizin dikkatini çekecektir. Kısaca ön yazı CV oluşturma konusunda profesyonel izlenim bırakmanız bakımından size büyük avantaj sağlayacaktır.
  6. İş başvurusu yaparken istenen özelliklerin sizde mevcut olduğu yönünde kısaca bir açıklama yapmak yerine bu özellikleri nasıl elde ettiğiniz ve öğrendiğiniz hakkında kısa açıklamalar yapabilirsiniz. Özellikle iş başvurularında adaylar aranan özellikler konusunda doğru olmayan bilgilere yer verdiği için işvereninizin başvurunuzun güvenilir bir başvuru olduğunu düşünmesi bakımından bu size büyük avantaj sağlayacaktır.
  7. İş ilanlarına olabildiğince hızlı bir şekilde başvurmak çok önemlidir. Bu yüzden yayınlanan iş ilanlarını güncel bir şekilde takip etmenizi öneririz. İş ilanına son başvuru gününde başvuru yapmanız işvereninizin iş konusunda isteksiz ya da özensiz olduğunuzu düşünmesine neden olabilir.
  8. CV’nizi oluşturduktan sonra başvurduğunuz iş ilanlarına uygun olacak şekilde CV’nizi tekrar düzenlemeniz işe en uygun şekilde başvuru yapmanızı sağlayacaktır. Bu bakımdan iş başvurusu konusunda aranan özellikler değişiklik gösterebileceğinden bu özelliklere göre iş ilanınızı güncellemeniz işvereninizin aradığı özellikleri iş başvurunuzda görüntüleyebilmesini sağlayacaktır.
  9. İş başvurusu sırasında aksi belirtilmediği sürece fotoğraflı başvuru yapmanızı öneririz. İş başvurusunda en önemli olan şey hafıza kalıcı bir başvuru yapmanız olduğu için fotoğraflı bir başvuru işvereninizin sizin hakkında bilgi edinebilmesi ve başvurunuzu hatırlaması bakımından sizlere yardımcı olacaktır.

İş Arama Siteleri

Günümüzde pek çok kurum ve kuruluş internet aracılığıyla iş ilanları yayınlamakta ve başvurunun da internet aracılığıyla yapılmasını talep etmektedir. İş aramak için kullanabileceğiniz pek çok platform mevcuttur. Eğer kamusal bir kurumun ilanları aracılığıyla iş ilanlarına başvuru yapmak istiyorsanız Türkiye İş Kurumu tarafından yayınlanan iş ilanlarına https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx adresinden ulaşabilirsiniz. Burada iş ilanını çalışma yeri, il ve ilçe, meslek, öğrenim durumu, iş yeri gibi kriterlere göre filtreleyebilir ve aradığınız özelliklerde olan iş ilanlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İş ilanlarına ulaştıktan sonra kurumların istediği şekilde ve yöntemde başvuru yapabilir ve işe kabul edilebilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın