8 Mart 2021

İşlerimizi neden erteliyoruz

Yapılan bir araştırma, bir işin yapılması için tanınan süre ne kadar uzun algılanırsa, yapılacak işin o kadar ertelendiğini gösterdi.<br />
0 0

AA’nın haberine göre, bilim adamları, işleri “ağırdan alma veya erteleme” nedeninin zaman algısındaki yanılsamadan kaynaklandığı belirtti. 

Araştırmanın sonuçları “Journal of Consumer Research” dergisinde yayımlandı.

Bilim adamları katılımcılardan bankada bir hesap açmalarını istedi. Bazı katılımcılara bunun için haziran ayından aralık ayına kadar, bazılarına temmuzdan ocak ayına kadar süre tanındı. Tanınan süre, her grup için aynı (6 ay) olsa da aralık ayına kadar zamanı bulunanların banka hesabı açmakta daha aceleci davrandığı görüldü. Bilim adamları, ocak ayına kadar süre verilen katılımcılarda, yıl değişeceğinden, önlerinde daha çok zaman olduğu algısı oluştuğunu ve işi ertelediklerini vurguladı. 

Bugünün işini yarına bırakmayın

Zaman algısının hedeflere ulaşıp ulaşmama durumunu belirleyebileceğini belirten bilim adamları, ‘Bugünün işinin yarına bırakılmaması’ için bazı tavsiyelerde bulundu’

“Örneğin hedefiniz 50 kilo vermekse buna ‘5 kilo vermek istiyorum’ diye başlayın. Hedeflerinize ulaşmak için tarih belirleyin. ‘Para biriktirmek istiyorum’ yerine ‘salı gününden itibaren bütçe oluşturuyorum’ deyin. Hedeflerinizi somutlaştırın. ‘Sağlıklı olmak istiyorum’ yerine bugün 30 dakika yürümeye başlayın.” 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın