16 Mayıs 2022

İyi yaşamak için yazın uygulamanız gereken 3 tema

0 0
3 min read
Hayattan daha fazla zevk almak ve iyi yaşamak için yazın enerjisiyle harekete geçin. İşte size yardımcı olabilecek 3 tema...<br />
0 0

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin oluşturduğu “İyi Yaşa” platformunda önerilerde bulunan Yaşam Koçu Mehmet Özel, “Yaz, aslında bahar uyanışının hemen ardından harekete geçmenin en güzel adıdır. Sevdiklerimiz, hayal ettiklerimiz, istediklerimiz, ertelediklerimiz için yepyeni bir enerjiyle harekete geçmektir.

Bazı huylarınızı terk etme cesaretini gösterirken, size iyi gelebilecek bazı alışkanlıkları da kendinize katabilmektir. Yaz, kendimize ve sevdiklerimize sahici, keyifli bir şekilde bakabilmek adına enerjimizi, dengemiz ile buluşturabilmektir” diyen Özel sözlerine şöyle devam etti’

“Yaz geldiğinde bu kelimenin otantik halinden yola çıkarak, kendime hatırlatmaya sonra da yaşatmaya çalıştığım benim için çok önemli üç tema var” diyen Yaşam Koçu Mehmet Özel, bu 3 temayı şöyle açıkladı’

Yalınlaşmak

Bunun özünde biraz daha “sadeleşmek” yatıyor. Aynı anda birçok yerde olmak yerine, daha az yerde daha keyifli ve daha derinlikli bir şekilde olabilmek. Parçalara bölünmek yerine biraz daha bütün olarak kalabilmek. Tek bir şairi, tek bir yazarı, tek bir ressamı araştırmak, onun yapıtlarından kendimizce ve sadelikle anlamlı bir şeyler çıkartabilmek. Ne kadar yalınsanız, ruhunuz ve enerjiniz o kadar derli toplu olacak bir bakıma. Eski bir Anadolu deyişinin de anlattığı gibi; “Bir metrelik yirmi ayrı kuyudan değil, yirmi metrelik tek bir kuyudan su çıkar.” Konakladığınız yere dair ne kadar insan, öykü, duygu biliyorsanız o kadar yalın bir yolculuktan bahsediyorsunuz. Lakin, tıpkı hayatın kendi içinde olduğu gibi, orada uyanıp bakmak dururken, konakladığımız bir çok anda uyuyakalabiliyoruz.

Anlamak

Son birkaç yılda, hele hele bu yılın ilk aylarında yaşadıklarınızdan neler anladığınızı, neler bulduğunuzu ne kadar sık soruyorsunuz kendinize? Hayatınız daha çok gelip geçen anlara mı hizmet ediyor yoksa nefesiniz kesildiği anların sayısı gitgide artıyor mu? En çok huzur bulduğunuz an’ların ve ilişkilerin size harf harf anlattıklarından neler buluyorsunuz? Durmadan bir başkasını konuşan, suçlayanlar hayatı harcayanlar, durmaksızın anlamak için çaba harcayanlar, hayatını dolduranlardır. Kendi hayatımızı doldurabildikçe başkalarının da hayatı anlamalarına, anladıklarıyla da daha mutlu bir yaşam kurmalarına destek olabiliriz. Bu yaz hiç bilmediğiniz neleri öğrenmeye, anlamaya hazır olduğunuzu hiç soruyor musunuz kendinize?

Zevk almak

Düşünün bir şimdiye kadar yaşamınızda en unutamadığınız, ruhunuzda çok lezzetli izler bırakan yaz ne zamandı? Onun bir benzerini hatta çok daha iyisini yaşamak için bu yaz neler yapacaksınız? Nasıl yaşamak istediğimizi sabah akşam sorup, sonra da bulduklarımız için küçük veya büyük adımlar attıkça hissettiğimiz o eşsiz zevk adım adım artıyor. Arzu ettiğimiz şeylerin kendisinden korkmayıp, kendimizden doğru hayallerimize doğru yol aldıkça başka türlü bir ruh halinden bahsedebiliyoruz. Hayatlarımızın “ölümlü” olduğunu ne olur unutmayın. Çok da geç olmadan, hayat sana şimdi zevk alabileceğin, anlam katabileceğin bir yaz daha gönderiyor, bilmiyorum gerçekten farkına varın. Mükemmel veya aşırı kontrolcü olmak yerine, biraz daha mutlu ve keyifli olmanın hayatınıza her anlamda katabileceklerine yaşadıkça daha çok bakın. O zaman belki de bizim sorumluluğumuz, yaşadığımız hızla değişen, binlerce iniş çıkışı olan bu dünyada içinde olduğumuz mevsimlerin enerjisine ve güzelliğine inanmak hatta kendimizi biraz da bunların akışına bırakmaktır; önce elimizde olan her bir şeyle ve yaşama katabileceğimiz nice güzel, değerlerle, izlerle.

“İyi yaşamanın” en güzel yansımalarından birisi de iyi bir yazdır. Bu yaz hem içiniz hem dışınız “güneş dolu bir hayat” olsun ki hayatınız da başkasına filan değil önce hatta her şeyden önce size ait olsun…”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın