26 Ocak 2021

Kadınlar mutlaka bu testi yaptırmalı!

Her yıl kadın ölümlerine neden olan jinekolojik hastalıkların nedeni olarak düzenli kontrolü ihmal olduğunu ifade etti.<br />
0 0

Kadın Doğum Uzm. Op. Dr. Berrin Kavuz Ercan, dünyada her iki dakikada, bir kadının rahim ağzı kanserinden öldüğünü vurgulayarak, ‘Papsmear testi, rahim ağzı kanser taramasında en sık kullanılan yöntemdir’dedi.

Jinekolojik kanser türlerinin halen dünyada kadınların en önemli ölüm nedenleri arasında yer aldığı, bu kanser türlerinde erken teşhisin büyük önem taşıdığı bildirildi.

YILDA BİR KEZ MUHAKKAK YAPTIRILMALI

Yaşam boyu alınmış 9 adet smear testinin rahim ağzı kanser riskini yüzde 99 azalttığını söyleyen Op. Dr. Berrin Kavuz Ercan, “Smear testi eskiden 35 yaş ve üzeri kadınlara yapılırken, günümüzde taramaya cinsel ilişki ile birlikte başlanıyor. Bütün seksüel aktif kadınlar yılda 1 kez mutlaka smear testi yaptırmalıdır” diye konuştu.

CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLMEMİŞ OLMALI

Smear testinin son derece basit ve ağrısız bir yöntem olduğunu ifade eden Dr. Berrin Kavuzercan, işlemin ortalama 30 saniye sürdüğünü ve jinekolojik muayene esnasında yapılabildiğini vurguladı. Kavuz Ercan, “Papsmear testi için en uygun zaman adet bitiminden sonraki 3-10 gün arasıdır. Testten 3 gün öncesinden itibaren, vajinal duş ya da herhangi bir vajinal uygulama (ilaç, fitil v.s) yapılmamış ve cinsel ilişkiye girilmemiş olması daha çok tercih edilen durumlardır. Yoğun akıntı veya azda olsa kanaması olan kadınlara smear testi yapılmamalıdır” şeklinde konuştu.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE DE YAPILABİLİYOR

Hamilelik döneminde de, gerekli görüldüğü durumlarda smear testi yapılabileceğinin altını çizen Op. Dr. Berrin Kavuz Ercan, ideal yöntemin gebeliğe hazırlık dönemi olduğunu ve varsa riskler ortadan kaldırıldıktan sonra gebeliğin planlanması gerektiğini söyledi. Kavuz Ercan, “Kanser olmayan nedenlerden dolayı rahmi alınan kadınların her 3 yılda bir, smear testi yaptırması gerekiyor. Menopozdaki kadınlarda hormon ilacı kullansalar da kullanmasalar da yılda 1 kez smear testi yaptırmalılar” dedi.

Kadınları rahim ağzı kanserine karşı koruyabilecek, HPV’ a karşı geliştirilmiş iki tip aşı olduğunu belirten Op.Dr. Berrin Kavuz Ercan, “Cervarix aşısı sadece rahim ağzı kanseri yapan tip 16-18’e karşı koruyucu olarak hazırlanmışken, Gardasil ise HPV tip 6-11-16-18 için hazırlanarak, rahim ağzı kanserinin yanı sıra genital organlarda görülen siğillere karşı da koruma sağlar” diye konuştu.

CİNSEL YOLLA BULAŞIYOR

Başlangıçta bu aşıların ideal kullanım yaşı 9-26 yaş aralığı iken, günümüzde 45 yaşına kadar uzatıldığına değinen Op.Dr. Berrin Kavuz Ercan, HPV enfeksiyonun cinsel yolla bulaşmasından dolayı, aşının cinsel yaşam başlamadan öne yani ergenlik döneminde yapılması gerektiğini vurguladı. Kavuz Ercan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Aşı, kol üst bölümüne kas içine üç kez yapılıyor. İlk dozdan 2 ay sonra ve 6 ay sonra yapılan aşılarla yeterli bağışıklık elde ediliyor. Aşı olunduktan sonra, yıllık smear kontrolleri ve 6 ayda bir mutlaka jinekolojik muayene yaptırılmalıdır. Aşılar, HPV’ye bağlı olmuş bir hastalığı tedavi etmez, sadece koruyucudur.”

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın