22 Nisan 2021

Kadınların kadınlar hakkında bilmesi gereken 6 şey

Kadınlar her ne kadar birbirlerini kıskanıyor gibi gözükse de araştırmalar kadın dayanışmasının kadın rekabetinden daha baskın olduğunu gösteriyor.<br />
0 0

Çoğu zaman “kadın kadının kurdudur” derler. “Kadından kadına dost olmaz” diye inandırmak isterler bizi. Bakın, uzmanlar ve araştırmalar bize tam tersini söylüyor.

İşte kadınların, diğer kadınlara dair bilmesi gereken 6 şey…

Kadınlar kadınları seviyor

Kadınların hemcinslerini kayırmak için otomatik bir tercih yapmaya erkeklere göre yaklaşık beş kat daha fazla meyilli olduklarını biliyor muydunuz? ABD’de hem erkek hem kadın katılımcılar üzerinde yapılan araştırmada, kadınların erkeklere nazaran daha sık iyi, mutlu ve güneşli gibi kelimelerle bağlantılı oldukları da saptandı.

Kadınlar kadınlarla arkadaş olmak istiyor

Cosmopolitan yazarı Anna Breslaw, “Sıkı bağları olan bir kız arkadaş grubu, yetişkinlik hayatım boyunca sahip olduğum en güzel şey; onlar olmadan ben kaybolurdum. Bir grup kadının arasındayken birçok kadın kendini rahat hisseder ve etrafında erkekler varken zorunda hissettiği bir hüner ya da duruş sergilemesine gerek kalmaz” diyor.

Kadınlar kadınların düşmanı değil

Kadınların birbirilerine karşı sinsi ve rekabetçi olduklarına dair bir ünleri var. Oysa ne zamandan beri sağlıklı ve gerekli bir şey olan rekabetçi ruh, kadınlar söz konusu olduğunda bir çeşit gizli düşmanlık duygusuna, başka kadınların başarısızlığını isteme hainliğine dönüştü, suçla ve günahla birleşti? Psikoloji uzmanları kadınlar arasında düşmanca bir rekabet yerine; güvensizlik, başarı korkusu ve sağlıklı öfke duygularını maskelemenin söz konusu olabileceğini düşünüyor.

Kadınlar kadınlara yardım etmek istiyor

Kadınların iş hayatı üzerine yapılan araştırma, “kraliçe arı” miti, yani kadınların iş hayatında diğer kadınlara yardımcı olmadığı inanışını çürütüyor. Buna göre kadınlar, kadınları, erkeklere kıyasla daha büyük oranda koruyor. (Oran %70’e %30 şeklinde.)

Ayrıca kadınların altlarında daha az deneyimli kadın iş arkadaşları görmek için çabalamadıkları, daha az deneyimliler söz konusu olduğunda da onlara erkeklerden daha fazla rehberlik ettikleri görülüyor.

Kadınlar kadınların para kazanmasına yardım ediyor

Kadınların girişimci olması için aracı olan, onlara ödenek sağlayan kadın kuruluşları var. Örneğin Türkiye’de etkin bir şekilde çalışan KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) kadın istihdamının artması, girişimciliğin yaygınlaşması için destek veriyor.

Kadınlar kadınları iyileştiriyor

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, kadınlar strese karşı daha dayanıklılar. Aşk homonu da denilen oksitosin açığa çıkması, kadınları kavga etmek yerine başka kadınlarla bir araya gelmeye teşvik ediyor. Bu hormon, orgazm, sosyal tanıma, eşler arasındaki bağ, anksiyete ve anne davranışlarını etkiliyor. Dolayısıyla kadınlara özgü bu hormon, stresin kavgaya dönüşmesinden ziyade arkadaşlıktan destek almaya yarıyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın