19 Mayıs 2022

Kapalı Burun Estetiği (İzsiz Burun Estetiği) Nedir?

0 0
2 min read
0 0

Burun üzerinde herhangi bir kesik olmadan yapılan burun estetiği ameliyatlarına kapalı teknik rinoplasti (kapalı burun estetiği) ameliyatı denir.

 

Kapalı burun estetiği 2 farklı şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki sadece burun ucundaki kıkırdakları görmeden kanattaki kıkırdağın üst kısmından alınacak parça ile yapılan burun estetiği ameliyatı şeklidir. Kemikler daraltılır ve kemer alınır. Bu tür yapılan burun estetiği ameliyatlarında kontrol çok azdır. Diğer tip ise, burun ucundaki kıkırdakları delikler içinden doğurtulup, açık teknikler kullanırız. Burun kemeri alındıktan sonra burun ışıkları rekonstükte edilir.

 

İlk tip burun estetiği ameliyatında burun ucundaki kıkırdaklar görülmediği için ameliyatın kontrol altında olması çok zordur. Diğer tip olan doğurtma tekniğinde ise tüm bölgeler gözle görülerek ameliyat gerçekleştirilir. Doğurtma tekniğinde deri ve kıkırdakların tamamı bir bütün olarak görünürken, açık teknik burun estetiği ameliyatında tüm kıkırdaklar daha geniş açı ile görülür. Kapalı teknikte “Biraz daha kaldırayım.” “Biraz daha kemer alayım.”, “Çok kalkık oldu biraz daha indireyim gibi geri dönüşler daha başarılı sonuçlar verir.

 

Açık teknik burun estetiği mi yoksa kapalı teknik burun estetiği mi daha iyidir?

 

Açık ya da kapalı teknik burun estetiği ameliyatı tercihi tamamen cerrahınızın tercihidir. Çünkü cerrahlar genellikle bir tanesi üzerinde daha hakimdirler. Doğrusu da budur zaten. Çünkü hakim oldukları teknikleri kullanmak daha iyi sonuçlar vermesi için önemlidir. Kapalı burun estetiği ameliyatı sizin burnunuza için uygun değildir gibi söylemler sadece cerrahın bunu kapalı yapmamak istemediğini anlatır.

 

Peki burun estetiği olan bir hastada Op. Dr. Barış Çakır’ın fikirleri neler bunlara bir bakalım.

 

Cerrahi Sanatı markasının sahibi Sn. Dr. Barış Çakır diyor ki;

 

Burun estetiği ameliyatı olan bir hastanın doğal burun ışıkları ve gölgeleri olmalıdır. Rinoplasti olmamış bir burun gibi yumuşak olmalıdır. Burun ucunda uyuşukluk olmamalıdır. Öpüşürken partnerinin canını yakmamalıdır. Burun estetiği ameliyatından sonra rahatlıkla burnunu sıkabilmeli, sümkürebilmeli ve parmağı ile burnunu temizleyebilmelidir. Bu esnada da ağrı hissetmemelidir. En önemlisi de arkadaşlarının burnunda estetik ameliyat olduğunu anlayabilecekleri bir iz kalmamalıdır. Sonuç olarak doğal olduğu kadar havalı da olmalıdır.

 

Op. Dr. Barış Çakır

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın