19 Mayıs 2022

Kar geliyor! Meteoroloji son dakika uyardı

0 0
6 min read
Meteoroloji bu illeri uyardı! Türkiye'nin pazar gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği belirtildi.<br />
0 0

Meteoroloji’den çok kritik uyarı geldi. Pazartesi günü kuzey, iç ve batı bölgelerimizde sıcaklığın 3 ila 8 derece azalacağı, ancak Salı gününden itibaren tekrar artacağı bildirildi.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur, iç ve doğu bölgelerimizde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı bekleniyor.

İşte Meteoroloji’den yapılan o açıklama:

Yurdumuzun; 21.12.2014 Pazar günü öğle saatlerinden sonra Balkanlar üzerinden gelecek olan soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Pazar günü Trakya, Marmara, Kuzey ve Kıyı Ege, Batı Karadeniz ile İç Anadolu’nun kuzeybatı kesimlerinde başlayacak yağışların genellikle yağmur, akşam saatlerinden sonra Batı Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı,

  • Bilecik ve
  • Kütahya ile
  • Bursa’nın dağlık kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı bekleniyor.

Yağışlı sistemin 22.12.2014 Pazartesi günü Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Ege, İç Anadolu, Akdeniz’in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etkili olduktan sonra 23.12.2014 Salı günü yurdumuzu terk edeceği tahmin ediliyor. Pazartesi günü meydana gelecek yağışların kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur, iç ve doğu bölgelerimizde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı bekleniyor.

“ANKARA İSTANBUL OTOYOLUNDA ULAŞIM AKSAYABİLİR”

Pazar günü akşam saatlerinde başlayacak kar yağışının Pazartesi günü akşam saatlerine kadar Ankara- İstanbul otoyolunun özellikle Kızılcahamam ile Düzce arasında kalan bölümünde ulaşımda aksamalara yol açabileceği, ayrıca pazartesi günü iç ve doğu bölgelerimizde görülecek kar yağışına ve ardından meydana gelecek buzlanma ve don olayına karşı sürücülerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

 
MARMARA
Çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, akşam saatlerinden sonra Bilecik çevreleri ile Bursa’nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/s) eseceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte, Trakya ve bölgenin güneydoğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. En Düşük (°C) En Yüksek (°C)
BALIKESIR Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerine kadar yağmurlu   10
CANAKKALE Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar yağmurlu   14
EDIRNE Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar yağmurlu   8
ISTANBUL Çok bulutlu ve yağmurlu   14
EGE Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kıyı kesimlerinden başlayarak, akşam saatlerinde bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinde iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; akşam saatlerinden itibaren bölgenin kıyı kesiminde kuzey yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/s) eseceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.
A.KARAHISAR Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde karla karışık yağmurlu, gece saatlerinde kar yağışlı   4
DENİZLİ Parçalı ve çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde yağmurlu   13
IZMIR Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak yağışlı   15
KUTAHYA Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı   5
AKDENİZ Az bulutlu, iç kesimleri parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde Göller Yöresi karla karışık yağmur ve kar yağışlı; Hatay ve Osmaniye çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.
ADANA Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu   18
ANTALYA Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu   18
HATAY Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı   14
MERSIN Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu   18
İÇ ANADOLU Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra kuzeybatı çevreleri ile gece saatlerinden itibaren bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde yer yer pus ve sis hadisesi ile gece ve sabah saatlerinde hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor.
ANKARA Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı   6
ESKISEHIR Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı   5
KONYA Parçalı bulutlu ve sisli, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı   5
NEVSEHIR Parçalı bulutlu ve yer yer sisli, gece saatlerinde karla karışık yağmurlu   8
BATI KARADENİZ Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur, iç kesimler ile bölgenin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, akşam saatlerinden itibaren bölgenin kıyı kesiminde yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/s) esmesi bekleniyor.
BARTIN Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmurlu, gece saatlerinde yüksek kesimleri gök gürültülü karla karışık yağmur ve kar yağışlı   15
BOLU Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı   10
DÜZCE Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı   13
ZONGULDAK Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı   14
ORTA ve DOĞU KARADENİZ Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde Orta Karadeniz ve Giresun çevreleri ile yarın (Pazartesi) bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerde yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın, akşam saatlerinden itibaren Orta Karadeniz’in kıyı kesimi ile Giresun ve Trabzon çevrelerinde yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/s) esmesi bekleniyor
BAYBURT Parçalı bulutlu, yarın (Pazartesi) karla karışık yağmur ve kar yağışlı   7
SAMSUN Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmurlu   16
TOKAT Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı   9
TRABZON Az bulutlu, yarın (Pazartesi) parçalı bulutlu ve yağmurlu   14
DOĞU ANADOLU Az bulutlu, zamanla bölgenin kuzey ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.
ERZINCAN Parçalı ve çok bulutlu   9
ERZURUM Parçalı ve çok bulutlu, yer yer puslu ve sisli   1
MALATYA Parçalı ve çok bulutlu, yer yer puslu ve sisli   6
VAN Parçalı bulutlu, yer yer puslu ve sisli   6
GÜNEYDOĞU ANADOLU Az bulutlu, zamanla batı kesimleri parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
DIYARBAKIR Az bulutlu, yer yer sisli   13
GAZIANTEP Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmurlu   13
KILIS Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmurlu   14
SANLIURFA Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu   14

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın