19 Mayıs 2022

Kayınvalidesine anne diyemeyenlerin bahaneleri

0 0
2 min read
Evlenmesine rağmen kayınvalidesine hala anne diyemeyenlerin aklından neler geçiyor?<br />
0 0

Nişan sürecinden sonra başlayan bu ikilem, evlilikle beraber doruk noktasına ulaşır. Kendine anne denilmesini bekleyen kayınvalide, gelini korkutmamak için alttan alttan verip veriştirmiştir. Biricik oğlunun ellerinden uçup gitmesi ile kayınvalidenin de level atlama vakti gelir.

Evlenir evlenmez bir anda yıllarca “x teyze” diye hitap ettiğin kadına anne demenizi beklerler. Sanki imzayı atınca kadına otomatik yetki veriliyor. Ama size göre herkesin bir tane annesi olabilir. Her gördüğümüz bıyıklıya baba mı diyoruz sanki?

“x teyze” demeye devam

Sizi büyüten, yetiştiren ve bugünlere getiren annenize saygısızlık olacağından korkarsınız. Benim kızım yapsa alınır mıyım diye bir düşünmediniz değil… Birkaç kere eskisi gibi “x teyze” diye hitap etmeye çalışsanız da, sizi duymamazlıktan gelir. Hatta küsüp, hiç konuşmayanlar bile var. Ve işte soğuk savaş başlamıştır artık. “x teyze” yerine “x hanıma” doğru keskin bir dönüş yaparsınız.

Hitap etmeden konuşmaya çalışma

Bir diğer seçenek de, hiç hitap etmeden konuşma kabiliyeti geliştirmek. Sadece göz göze gelince konuşmak, laf açıldı mı “sen” veya “siz” şeklinde hitap etmek bu kabiliyete sahip olduğunuzun en belirgin göstergesidir.

“O da bana gelinim diyor, kızım demiyor ki”

Tabii baş etmeniz gereken bir de mahalle baskısı var. Falancanın gelini anne diyor, filancanın gelini annecim diyor… “Hayır bu kadar çok istiyorsa ben de x anne diyeyim madem” diye düşünürsünüz. “İyi de kadın bana gelinim diyor, kızım demiyor ki! Ben niye ona anne diyecekmişim?” diye sorgulamakta haklısınız. E ne bileyim siz de minnoş falan deyin ona mesela… Hayır yani öbür türlü de, kocanızla aynı kişiye anne diyorsunuz, o da size oğlum kızım falan diyor, ee ne bu şimdi o zaman? Durun siz kardeşsiniz!

Bahaneler bahaneler…

Kısaca dürüst olmak gerekirse de, arkasından o kadar dedikodu yaptığınız kadına anne demek hiç içinizden gelmiyordur.

İsminin anne olduğunu farz edin

Kayınvalidenizin gerçek isminin “Anne” olduğunu farz ederek, ona anne demeyi başarabilirsiniz! Olmadı mı? O zaman yabancı bir koca bulun, kafanız rahat olsun.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın