22 Mayıs 2022

Kış Aylarında Hastalanmak İstemiyorsanız Çorba İçin

0 0
2 min read
0 0

Kış aylarının gelmesi ile birlikte salgın hastalıklar yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı. Salgın hastalıklara karşı dayanıklı olmak istiyorsanız soğuk havalardan korunacak şekilde sıkı giyinmelisiniz ve sofranızdan çorbayı kesinlikle eksik etmemelisiniz.

 

Özellikle kış aylarında her akşam yemeğinde çorba tüketimini öneren uzmanlar aynı zamanda bir çoğumuzun bu zamana kadar yanlış bildiği bir konuya da dikkatimizi çekiyorlar. Uzmanlara göre sağlıklı beslenmenin yolu kolay sindirimden geçiyor. Kolay sindirim için yiyecekleri uzun sürede iyi çiğneyerek tüketmelisiniz ve yiyecek tüketim sıranıza özen göstermelisiniz. Genel alışkanlıklarımıza göre çorbayı başlangıç yemeği olarak tüketiriz. Aslında doğrusu çorbayı yemeğin sonunda içmektir. Eğer çorbayı önden içerseniz sindirim sisteminiz zorlanır ve sindirim süreci daha uzun sürer.

Sağlık açısından göz önünde bulundurulması gereken bir başka nokta da çorbanın içine konulan malzemeler. Özellikle mevsim sebzeleri ile hazırlanan çorbaları tercih edilmelidir. Kasım ayı balkabağı, kabak, beyaz lahana, kereviz, pırasa, yerelması, havuç, ıspanak, karnabahar, pazı ve mor lahana sebzelerinin tüketilmesi için doğru bir dönem. Bu sebzeleri kullanarak lezzetli çorbalar hazırlayabilirsiniz. Balkabağı çorbası içinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde göz sağlığınıza da iyi gelecek.

 

Diğer yandan domates çorbası Türk Mutfağı’nın vazgeçilmezlerindendir. Evinizde gerçek domateslerden lezzetli bir domates çorbası yapmak isterseniz domates mevsimini yani yaz aylarını beklemenizi öneririz.

 

Sağlıklı, mutlu, huzurlu bir kış geçirmeniz dileğiyle 🙂

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın