20 Mayıs 2022

Kişiliğiniz kilonuzu nasıl etkiliyor?

0 0
2 min read
Araştırmalara göre, bu özellikleri taşıyorsanız, obezite riskiniz olabilir!<br />
0 0

Kilo aldığınız zaman muhtemelen kaçırdığınız spor derslerini veya fazlaca yediğiniz abur cuburları suçluyorsunuz. Fakat tartı üzerindeki sayıyı etkileyen şaşırtıcı bir faktör daha var! Hawaii, Honolulu’da yapılan bir araştırmaya göre, bazı karakterler obeziteye yatkın oluyor.

8,900 kişinin üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; yalnızlık, mutsuzluk, anksiete gibi negatif duygu eğilimli ve yüksek sinir bozukluğu yaşayan kişiler ve sorumluluk duygusu az gelişmiş, düzensiz, disiplinsiz ve dikkati kolay dağılan insanların vücut kitle indekslerinin daha yüksek olduğu ve obezite riski taşıdıkları ortaya çıkıyor.

Florida Eyalet Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Araştırmacı Angelina Sutin, “Tabii ki bu karakter özelliklerine sahip olan herkes otomatik olarak obez olacak değil” diyor. Aslında, bu araştırma, bahsedilen karakter özelliklerinin insanların kilo almasına neden olan  davranışlara yönlendirebildiğini anlatıyor.

Örneğin, yüksek sinir bozukluğu yaşayan biri çok kolay bir şekilde strese girebilir, bu da duygusal yeme bozukluğuna ve stres kaynaklı açlık hissine yol açabilir. Sorumluluk hissi düşük olan kişilerde düzensizlik ve dikkatsizlik daha sağlıklı bir hayat ve beslenme planına bağlı kalmalarına engel olabilir.

Yine de, bunlar tam olarak sizin karaketer özellikleriniz değilse, siz tamamen lanetlenmiş sayılmazsınız. “Biz genellikle karakterlerin değişmezliğini düşünerek araştırma yapıyoruz,” diyor Sutin. “Fakat karakterlerin yansıması ilerleyen zamanlarda değişebilir.”

Yani, yukarıda bahsettiğimiz belirtileri kendinizde görüyorsanız sağlıksız ve tembel alışkanlıklarınızdan uzaklaşmaya çalışın. Örneğin çok endişeli olduğunuzda buz dolabından ve tatlılardan uzak durmayı deneyebilirsiniz. Buz dolabınızın üzerine sizi caydıracak notlar yerleştirmek ve buz dolabınızda daha sağlıklı alternatifler bulundurmak işinize yarayabilir. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın