17 Ocak 2022

Kız öğrencilerin yurt seçerken nelere dikkat etmeli

0 0
3 min read
0 0

Yorucu bir sınav maratonunun ardından üniversite kazanmayla iş bitmiyor. Üniversite döneminde konaklama ihtiyacı için devlet yurdu veya özel yurt gerekiyor. Devlet yurtlarının belirli bir kapasitesi olduğu için çoğunluk öğrenciler özel yurt bulmak zorunda kalıyor. Üniversite kayıt zamanı geldiğinde kayıt yaparken birde yurt bulma telaşı oluşuyor. Genellikle kız öğrencilerin ailesi kızlarına yurt bulabilmek için üniversitenin bulunduğu şehre gidiyorlar. Üniversiteye kayıt işlemi yapıldıktan sonra çocuklarının barınma ve ders çalışma gibi ihtiyacının karşılanması için kaliteli ve güzel yurt bulmak zorundadırlar. Barınma bir öğrencinin en önemli ihtiyaçlarından biridir. Bu ihtiyaç karşılanması için önceden yurtlarla ilgili araştırma yapılması gerekir.

Yurt Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yurdun seçiminde dikkat edilmesi gereken hususların en başında kayıt yapılacak yurdun üniversiteye olan uzaklığıdır. Üniversiteye uzak olan yurtlarda ulaşımla ilgili sorunlar yaşanabilir. Yurdun üniversiteye yakın olması öğrencilerin hem vakitlerini yollarda geçirmesini engelleyecek hem de maddi olarak fazla zarara uğranmamış olur.

Tanıtım: İstanbul’da yurt arayan öğrenciler buradan bilgi alabilir.

Diğer bir önemli husus ise yurdun öğrenciye vermiş olduğu imkanlardır. Yurdun sağlamış olduğu yeme içme gibi faaliyetleri sağlamış olması gerekir. Yurdun sağlamış olduğu internet ve servis gibi olanaklar öğrencinin daha fazla yurdun imkanlarından faydalanmasını sağlayacaktır. Öğrencinin kayıt yaptıracağı yurdun çalışma ortamı da önemlidir. Öğrencinin derslerine çalışabilme olanağı yüksek olmalıdır. Buna bağlı olarak odalarda kaç kişinin kaldığı da önemlidir. Kalabalık olan odalarda konfor oranı ve hizmet kalitesi daha düşük olabilmektedir. Yurdun temizliği ve düzeni yurt kaydını yaparken dikkat edilmesi gerekilen en önemli hususlardan birisidir. Yurtta çalışan personellerin niteliği, disiplini önemli hususlar arasındadır.

Kızlar ve Erkekler Arasında Yurt Seçiminde Farklar

Erkekler ile kızlar arasında yurt seçiminde pek fazla bir fark yoktur. Genelde kız ve erkek öğrenci aileleri yurtlarda ortak özelliklere ve olanaklara bakmaktadır. Kız aileleri erkek ailelere nazaran yurt seçiminde daha titiz davranmaktadır. Kızlarının daha güvenli ve kaliteli ortamda barınmasını istemektedir. Genellikle kız öğrenciler ilk defa ailelerinden uzakta eğitim görmeye başlayacak. Bu da ailelerin yurtlara olan güvenini ön plana çıkarmaktadır. Kızlarının daha güzel ve aile ortamında eğitim görmesini istemektedir. Sorunların ve olayların çok olduğu bölgelerdeki yurtlara sıcak bakmamaktadırlar. Yurdun okula olan uzaklığı, sağladığı imkanlar, temizlik, disiplin, ücret gibi konular hem erkek öğrenci hem de kız öğrenciler için ortak kriterlerdir.

Bilgi: Ankara’nın en iyi yurtlarına buradan ulaşabilirisiniz.

Yurt yönetimi ile sözleşme imzalarken yurdun sağlamış olduğu imkanların sözleşme konularına dahil olduğuna dikkat edilmelidir. Yurt kaydı yapılırken sözleşme kriterleri mutlaka okunmalıdır. Birçok yurt sezonluk kayıt yaptırırken bazı yurtlar aylık veya günlük kayıt yapmaktadır. İlerde yurttan ayrılma gibi sorunlar göz önüne alarak, bu şekilde yurt seçimi yapılmalı ve sözleşme buna göre imzalanmalıdır. Sözleşme yapılmadan önce yurt ücreti önceden belirlenmelidir.

Not: İzmir’de yurt arayan bayan öğrenciler ve Eskişehir’de kalacak yurt arayan kız öğrenciler de bu linklerden bilgi alabilirler.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın