17 Mayıs 2022

Kızlık Zarı Dikimi Operasyon Süreci 

0 0
3 min read
0 0

Kızlık zarı, vajinal bölgede bir kıvrım şeklinde olan dokunun adıdır. Son derece ince ve hassastır. Kızlık zarı anne karnındayken kız bebekte oluşur. Bebek doğduğunda kızlık zarı mevcuttur. Cinsel ilişki ile yırtılır fakat bazen de jinekolojik muayenelerde ya da mastürbasyon durumlarında da yırtılmaya elverişlidir. Kızlık zarı tüm kadınlarda vardır. Tip açısından bazılarında tüm vajinayı kaplar bazılarında ise son derece ince olduklarından ilişki sırasında kanama durumu yaşanmaz. Bu tıp dilinde esnek kızlık zarı olarak tanımlanır. Kızlık zarı tipleri çoğu halka şeklinde olup en sık rastlananıdır. Yarım ay biçiminde olan tipleri ise ilk ilişkide yırtılır. Dudak şeklinde olanları ise zor yırtılır. Sonuç itibari ile kızlık zarı, ilk ilişkide, yabancı bir cisim ya da muayene esnasında yırtılır. Bazen kanama olur bazısında ise hiç olmaz. Bu durum kızlık zarının esnek yapıda olması demektir. Yani ilişkiye izin verir ancak muayenede zarın bozulmadığı görülür. Kızlık zarı jinekolojik muayenede rahatlıkla tespit edilebilir.

Kızlık zarı dikimine gelince genital bölge ameliyatları içerisinde belki en sık yapılan işlemler arasındadır. Kızlık zarı dikiminde amaç daha önceki ilişkisinde bekaretini yitirmiş ancak gerek yeni ilişkisi ya da bir evlilik aşamasında olduğu durumlarda bakire bir bayan durumunun yaşanması adına yapılan ameliyatlardır. Kızlık zarı dikilmiş bir bayanda ilkinde olduğu gibi aynı durum yaşanır. Kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olarak iki yöntemle uygulanmaktadır. Geçici kızlık zarı dikimi evlenmeden 1-2 gün önce yapılır. Kalıcı yöntemde ise kızlık zarı yeniden yapılandırılır.

Kızlık Zarı Dikiminde Amaç

Kızlık zarı esnek olan kadınlarda ilişki sonrası kanama olmaması veya daha önceden ilişki yaşamış bekaretini kaybetmiş kadınların yeni bir evlilik öncesi erkek baskısı ile karşı karşıya kalmamak adına yapılan bir operasyonla önlemdir. Ameliyat sonrasında ilk cinsel ilişkide orijinal kızlık zarı gibi bir durum sözkonusudur.

Kızlık Zarı Dikildiği Anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikildiği ancak bir kadın doğum uzmanının profesyonel muayenesi ile anlaşılır. Bunun dışında partneri dahil hiçbir şekilde anlaşılamaz. Eğer kızlık zarı dikimi profesyonelce yapılmışsa kesinlikle kanama gerçekleşecektir.

1- Kızlık zarı dikimi 18 yaşını doldurmuş her kadın için yapılmasına müsaade edilen cerrahi bir işlemdir.

2- Kızlık zarı geçici ve kalıcı olmak üzere 2 tipte uygulanır.

3- Kızlık zarları esnek yapıda olduğunda kadında ilişki sonrası kanama yaşanmaz.

4- Kızlık zarı onarımları konusunda uzman jinekolog hekimlerce uygulanmalıdır.

Kızlık zarı onarımı genel anestezi altında ya da lokal anestezi ile bölgesel uyuşturularak gerçekleştiler. Ameliyat esnasında derin olarak dokulara müdahale olmadığından çok fazla ağrı durumu yaşanmaz. Eğer genel anestezi tercih edilecekse hastanın en az 6 saat aç ve susuz olması gereklidir. İşlem süresi en fazla 15 dakikadır. Eğer kalıcı yöntem tercih ediliyorsa yarım saati bulabilir. Kızlık zarı onarımı bir kadın doğum uzmanı ya da plastik cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Kızlık zarı operasyonu sonrasında verilen ilaçların kullanımı ve pansuman durumu önemlidir. Hastanın havuza, denize girmesi yasak olup, ağır hareketlerden uzak durulması söylenir. İşlemden 1 hafta kadar sonra problem olup olmadığı kontrol edilir.

Kaynak: https://www.esracabukcomert.com/ 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın