25 Ekim 2021

Kocaeli Lezzetli ve Pratik Yemek Tarifleri

0 0
3 min read
0 0

Birbirinden lezzetli yemekleri ile birçok ziyaretçinin uğrak yeri olan Kocaeli mutfağı, damaklarda tat bırakıyor. Kültürel açıdan oldukça çeşitli olan Kocaeli’nde aynı zamanda yemek kültürü de  fazlasıyla çeşitlidir. Yolu Kocaeli’ne düşenler için birbirinden leziz yemeklerini, kesinlikle tatmaları önerilmektedir. Aynı zamanda daha farklı lezzetlerin nasıl yapıldığını öğrenmek için ise Kocaeligo.com  sitesini ziyaret ederek, sizde deneyimleye bilirsiniz.

Umaç Çorbası

Kocaeli mutfağının olmazsa olmaz çorbası, yalnızca lezzeti ile değil aynı zamanda şifasıyla da Kocaelilerin vazgeçilmezi olmaktadır. Çorba yağ, toz biber ve tuzdan oluşmaktadır. Muhteşem baharatların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bu lezzet, damaklarda doyumsuz bir tat oluşturmaktadır. Kocaeli pratik yemek tarifleri içerisinde, özellikle kış günlerinde iç ısıtan bu çorba, kolay bir şekilde herkesin yapabileceği bir tarifi bulundurur. Kocaeli’nde akşam yemeklerinde ağır bir yemek varsa, önüne kesinlikle pişirilir. Aynı zamanda nefis bir tadı da bulunmaktadır. Kocaeli’ne yolu düşenlerin kesinlikle tatması gereken bir lezzet!

Cızlama

Kocaeli’nde cızlama olarak geçen bu muhteşem tarif, farklı bölgelerde krep ya da akıtma olarak da yer almaktadır. Genel olarak kahvaltılarda yapılan cızlama, Kocaeli halkının severek tükettiği bir lezzettir. Günün dilediğiniz saatini dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Tatlı ve tuzlular ile birlikte bir araya geldiğinde damaklarda doyumsuz bir tat oluşturmaktadır. Sacta pişirilen cızlama reçel, pekmez kaymak gibi çeşitli kahvaltılık marmelatlar ile birlikte oldukları lezzetli bir hale gelmektedir.

 

Ciğceli Kavurma

Kocaeli pratik yemek tarifleri içerisinde, severek ve beğenilerek tüketilen Ciğceli kavurma, farklı bir lezzet ile yapılmaktadır. Kocaeligo.com  sitesi içerisinde yer alan tarifi ile birlikte sizde evinizde özel davetleriniz için ana yemek olarak hazırlayabilirsiniz. Görünüm olarak muhteşem bir şekilde yer almasıyla birlikte, oldukça pratik bir yemektir. Pirinç pilavının üstüne ince ince doğranmış kuşbaşı, kavrularak ilave edilir. Ortaya muhteşem bir lezzet çıkarken, Kocaeli’nin farkı da kendisini gösterir. Etlerin pirinç üzerinde ince ince kalması, yemeği lezzetli yapan bir durumdur. Genel olarak şenliklerde, düğünlerde ya da özel davetlerde yapılır. Pratik olduğu kadar muhteşem kokusuyla da kişilerin tercihi olmaktadır.

Mancar Yemeği

Mancar yemeği diğer ismi ile çiçekli mancar olarak adlandırılmaktadır. Kocaeli’nin yerli halkının sürekli olarak hazırladığı yemek, görünüm olarak da oldukça lezzetlidir. Günün herhangi bir saatinde hazırlanabilir. Yemek içerisinde kaldırık otu ya da hodan  olarak adlandırılan mancar kullanılmaktadır. Genel olarak Kocaeli  tarımın da üretimi yapılan mancar, yemeklerde kullanılarak oldukça lezzetli bir tat katmaktadır. Yemek pişirilmeden önce mancarın yıkanarak, dinlenmeye alınması önemlidir. Yemeğin pişirilmesinde, kısık ateş kullanılmaktadır. Kısık ateşte dinlene dinlene pişirilen yemek kokusuyla ve tadıyla damaklarda doyumsuz bir lezzet oluşturmaktadır. Kocaeli’ne yolu düşenlerin kesinlikle tatması gereken bir yemek!

Dartı

Kocaeli pratik yemekler denilince akla ilk gelen dartı olmaktadır. Dartı, makarnalarda ya da farklı lezzetlerde sos olarak da kullanılmaktadır. Ancak Kocaeli’nde yaşayanlar için öğünlerde tüketilen bir yemek olarak da yer almaktadır. Kocaeliler için oldukça pratik bir lezzet olarak yer edilen dartı, akşam yemeklerinde, kahvaltılarda ya da günün herhangi bir saatinde öğün olarak, tüketilebilen bir lezzettir. Oldukça pratik bir şekilde yapılıp, Kocaeli’ndeki her mekanda da kesinlikle yer edinmektedir. Sütün yağ ile birlikte bir araya gelmesi ile ortaya çıkan muhteşem kokuda, kesinlikle hafızalarda yer tutmaktadır. Dartı pişirilirken koyulaşınca herhangi bir kaba alınıp, donmasının beklenmesi gerekiyor. Bu dartı yemeği için önemli bir detaydır. Kocaelilerin evde yapmakla keyif aldığı lezzet, şehrin diğer bilinen pratik yemekler arasında ön planda olmaktadır.

 

https://kocaeligo.com/yemek-tarifleri-guncel

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın