Kontrolsüz kullanılan ilaçlar karaciğeri olumsuz etkiliyor

Doktora danışılmadan gereksiz yere kullanılan ilaçlar faydadan çok zarar veriyor.

10 Kasım 2015 Salı, 14:28

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre antibiyotiklerin yaklaşık yüzde 50’si gereksiz yere kullanılıyor. Bu durum, vücudumuzun önemli işleve sahip organlarından biri olan karaciğeri olumsuz etkiliyor. Dahiliye Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Çolak, giderek artan karaciğer hastalıklarının en önemli sebeplerinden birinin fazla ilaç kullanımı olduğunu belirtti. Karaciğerin vücudun tüm dengesini sağlayan organlardan biri olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Çolak, karaciğerin işlevini bozan faktörlerin başında gereksiz kullanılan ilaçlar olduğunu söyledi. Kontrolsüz ilaç kullanımının karaciğerin düşmanı olduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Çolak, insanların bilinçli ilaç kullanımı konusunda bilgilendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Dozunda kullanıldığında katkı sağlıyor

Faydalarının yanında bazı yan etkilerinin olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olan ilaç, gerektiğinde ve dozunda kullanıldığında vücuda katkı sağlıyor. Aksi halde özellikle ülkemizde sıklıkla kullanılan ağrı kesici ve antibiyotikler karaciğer sağlığını tehdit ederek, karaciğer yetmezliği gibi istenmeyen sonuçları da beraberinde getiriyor.

Doktora danışmadan kullanmayın

Bitkisel ilaç kullanımında da halkın özellikle bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Çolak, doktora danışılmadan, kullanılması tavsiye edilen hiçbir maddeye itibar edilmemesi konusunda uyardı. Pek çok ilaç ve bitkisel ürünün vücut üzerinde tahrip edici etki oluşturabileceğini söyleyen Çolak, doktor önerisine başvurulmaksızın reçetesiz olarak herhangi bir ilacın veya bitkisel ürünün kullanılmasının yanlış olduğunun altını çizdi. Aktarlarda satılan ve bitkisel ürünlerle zenginleştirilmiş vitaminlerin bilinçsiz kullanımı karaciğer nakline sebep olacak ciddi vakalarla sonuçlanabiliyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...