22 Mayıs 2022

Korkulan Hastalık Zatürre

0 0
2 min read
0 0

Yüzyıllardır etkisini gösteren zatürre, günümüzde gelişmiş tedavi yöntemlerine rağmen hala yaşamı tehdit eden en önemli hastalıklardan biri olarak anılıyor. Şu an için tedavi yöntemi var olan bir hastalık olsa da erken teşhis ve tedavi süreci başlamadığı taktirde hastalarda çok ciddi hasarlar bırakabilmekte. Zatürre belirtileri ise bu hastalığın türlerine göre değişiklik gösterebilir. Balgamlı öksürük, ani yükselen ateş, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi belirtilerle kendini göstermeye çalışan ve zaman içinde şiddetli baş ağrısı, şuur değişikliği, kas ve eklem ağrıları ile kendini gösterebilen bu rahatsızlığın teşhisi ise yalnızca klinik muayene sırasında gerçekleşiyor. Günümüzde tedavisi var olsa da tıp içinde yaşanan tüm gelişme ve ilerlemelere rağmen zatürre hala yaşamı tehdit etmeye devam ediyor.

 

Zatürre hastalığına yakalanmayı kolaylaştıran bazı risk faktörleri mevcuttur. Özellikle alkol ve sigara kullanımı erişkin bireylerde bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bunların dışında zatürre oluşumunu kolaylaştıran bir diğer risk faktörleri ise sırasıyla şunlardır:

  • İleri yaş
  • Kronik hastalıklar
  • Grip salgınları

 

Peki ya zatürre hastalığından diğer korunma yolları nelerdir? Öncelikle kişinin kronik bir rahatsızlığı bulunuyorsa bu hastalıkların uygun şekillerde takip ve tedavisi gerçekleştirilmelidir. Stresten kaçınmak, dengeli beslenme ve hijyenik barınma koşullarının sağlanması da bu hastalığa yakalanma ihtimalinizi büyük oranda düşürecektir.

 

Zatürre hastalarının tedavisi ise evde ya da hastanede gerçekleşebiliyor. Genellikle bu hastaların çok önemli bir bölümü hastaneye yatırılmadan tedavisi sağlanıyor olsa da genellikle küçük çocuklarda ya da kalp hastalığı, kanser, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, KOAH ve astım hastalıklarına sahip kişiler hastanede yatırılarak tedavi edilmektedir. Bu hastalığın tedavisi ise antibiyotik ve yeterli sıvı verilmesi dışında oksijen, nefes rahatlatıcı ilaçlar, ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler ile de tedavi sağlanabilmektedir. Ayrıca hastalığın teşhisi geciktiyse bu hastalar bazen yoğun bakım şartlarında solunum cihazı desteği ile tedavi edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın