26 Ekim 2021

Lekelerden kurtulmanın yolu

0 0
4 min read
Güneş, hamilelik, genetik… Lekelerden kurtulmak o kadar kolay olmasa da artık hayal değil.<br />
0 0

Son yıllarda çok rastlanan bir problem olan güneş lekelenmeleri artık Spectra Laser’le sorun olmaktan çıkıyor. Innovia Estetik Merkezi doktorlarından Dr. Tayfun Oğuzoğlu, Spectra Laser tedavi yöntemini anlattı.
Melasma nedir? Melasma, halk arasında gebelik lekelenmesi olarak da bilinen ve oluşumunda çeşitli hormonların rol oynadığı düşünülen ancak genelde yoğun bir şekilde güneşe maruz kalma sonucu ortaya çıkan, kalıcı ve tedavisi olmayan bir problemdir. Hastanın psikolojisini de olumsuz etkileyebilen melasma, özellikle Uzakdoğu ülkelerinde çok yoğunduır. Bu nedenle bu ülkelerde melasmaya yönelik çeşitli tedavi ve araştırmalar daha yoğun yapılmaktadır.
Asya ırkından olanlar veya belirli kişiler genetik olarak melasmaya daha mı yatkınlar? Evet, özellikle Cilt Tipi 4 ve 5 olarak sınıflandırdığımız Asya ırkları –buna ülkemiz de dahildir- melasmaya yatkındır.
Gebelik lekelenmesini biraz açar mısınız? Bildiğimiz kadarıyla hiç gebe kalmamış kişilerde ve erkeklerde de görülebiliyor. Bu hastalığın tam olarak sebebi bilinmiyor mu ve güneş lekelenmesi diye bildiğimiz de aslında melasma mı? Aslında daha çok gebeliğe bağlı ortaya çıması, bu isme neden olmuş. Ancak gebelik dışında da sıkça ve erkeklerde de aynı şekilde güneşe bağlı olarak görülebilmekte. Birçok neden buna yatkınlığı artırabiliyor.
Şu ana kadar kalıcı bir sonuç alınamayan bu hastalığın tedavisinde en iyi sonucu veren yöntem nedir? Bugün birçok bilimsel çalışmayla kanıtlanan ‘Spectra Laser Tonning’ tedavisiyle bu problemi tedavi etmek ya da kontrol altına almak mümkün. Bu yöntemin diğerlerinden farkı, Spectra cihazında diğer lazerlerde olmayan patentli özel pulse süresidir. Uygulanan birçok tedavide melasma problemi uzun süre iyileşme moduna girmiş ya da tamamen iyileşmiştir.
Tedaviyi biraz açıklayabilir misiniz? Nasıl bir uygulamadır? Spektra özel bir lazer. Bu iş için dizayn edilmiş. Hem Asya’da hem Amerika.2da bu tedaviyle ilgili birçok araştırmada kullanılmış ve oldukça tatmin edici sonuçlar alınmış.
Bu tedavi ağrılı mı ve minimum kaç seansta yeterli sonuç alınabilir? Tedavi kesinlikle ağrısızdır, yaklaşık yarım saat süren seanslar haftada bir tekrarlanarak on seansta tamamlanır. Melsma lekeleri her hafta gittikçe azalmaya başlar ve cilt normal görünümüne kavuşur. Bu tedavide unutulmamalıdır ki melasma nedeni bilinmeyen bir cilt problemidir. Bu nedenle de belli aralıklarla tekrarlayabilir.
Tedavinin kalıcı olması için tedaviden sonra yapılması gerekenler neler? Tedavi sonrasında en önemli konu, güneşten korunmadır. Bu hastalar güneşten korunmayı yaşam biçimi haline getirmelidirler. Yaz ve kış ayırt etmeden cilde koruma yapılmalıdır.
Tedavinin uygulanması açısından her hangi bir mevsim kısıtlaması var mı? Yaz aylarında da uygulanabilir mi? Tedavi 12 ay güvenle uygulanabilir. Herhangi bir yan etkisi de yoktur.
Spetra’nın etkili olduğu başka alanlar neler? Örneğin dövme silmede başarılı sonuç alınabilir mi? Spectra Q switch bir lazer; bu nedenle dövme konusunda da çok başarılı ve her renk dövmeyi silebilmekte. Sonuçlar memnun edicidir.
Dövmeden tamamen kurtulmak mümkün mü? İz kalır mı? Bazı dövmeler çok derine yapıldıklarından, bu konuda çok sıkıntı çekiyoruz. Ayrıca bazı boyalar cilt içinde renk değiştirmekte ve bu tip durumlarda bazı noktaları silmekte zorlanıyoruz; ince gölgeler kalıyor.
Dövme çıkartmak ortalama kaç seans sürer? 6-8 seansta en profesyonel dövmeler bile silinebilir.
Spectra sanki her derde deva bir lazer. Aktif akneleri de tedavi ettiği biliniyor. Bunu nasıl yapıyor? Aktif akne, özellikle yağlı ciltlerin en önemli sorunu. Tedavi için özel bir karbon losyonuyla lazer tedavisi aynı anda yapılmaktadır. Böylece akneye neden olan bakteriler azaltılmakta ve gözenekler küçültülebilmektedir.
Meyilli kişilerde akne genellikle tekrarlar. Tamamen oluşmasını engelleyerek mi tedavi ediyor; yoksa cildi belli bir süre için sakinleştiriyor mu? Cildin yağlanmasının azaltılması ve siyah noktaların temizlenmesi dikkate alınırsa akne azalır ama lazer, mevcutları azaltır. Aknenin sebebini ortadan kaldırmadan, tekrarlanmasını hiçbir tedavi yöntemi önleyemez.
Tedavi sırasında hasta nelere dikkat etmelidir? Herhangi bir oral ilaç ya da krem kullanmak da gerekiyor mu? Bu lazerin en önemli tercih nedeni, tedavide hiçbir ilaç desteğine gerek duyulmamasıdır.
Diğer aktif akne tedavilerinden farkı nedir? Aktif akne tedavilerinde birçok ilaç kullanılmaktadır ve bunların ciddi yan etkileri olabilmektedir. Burada akneyi tedavi ederken vücutta başka türlü tahribatlar yaratan ilaçlar kullanılmaması, en önemli farktır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın