20 Ocak 2022

Lezzetli Bir Balık Menüsü

0 0
2 min read
0 0

Lezzetli bir balık menüsü için işin inceliklerinden anlamak gerekir. Doğru balığı seçmek, doğru yöntemle pişirmek ve doğru sos ve salatayı tercih etmek gerekir. Öyle uzman olmaya da gerek yok. Birkaç ipucuyla sofranızı taçlandırabilirsiniz.

Önce taze balığı seçmelisiniz. Balığın tazeliği görüntüsünden değil kokusundan anlaşılır. Evet, zor gibi görünüyor ama işinizi şansa bırakmamalısınız. İyi balık deniz gibi kokar. Yüzgeçlerinden kokladığınız balık size deniz kokusunu hissettiriyorsa gerçekten taze bir balık tercih etmiş olursunuz. Kokladığınız balıkta bilindik balık kokusu alıyorsanız sorun yok, bir süre buzhaneye girmiş, donmuş ve çözülmüş demektir. Parlak kırmızı solungaçlar ve diri pullar da gözlemlemeniz gereken unsurlar arasında. Alacağınız balık bu özelliklerde değilse damak tadınızdan taviz vermek zorunda kalırsınız.

Balığınız buzdolabındaysa çıkardıktan 15-20 dakika sonra pişirmeye başlamalısınız. Daha fazla ya da daha az beklemiş balık dengeli şekilde pişmeyecektir. Balığınızı tavada pişirecekseniz bıçağın ön yüzüyle dik şekilde pulları törpüleyebilirsiniz. Bu işlem balığın tavaya yapışmasını mümkün olduğunda önleyecektir.

Sıra geldi pişirmeye. Küçük bir ipucu verelim, önce tavanızı ısıtıp yağı öyle dökün. Soğuk tavaya dökülen yağ tavayla birlikte ısınırsa balığınızdaki yağ kokusu yoğun olur. Sıcak tavaya yağı dökün ve yağ kızarma kıvamına gelince balığınızı dikkatlice tavaya bırakın. Ve birde ipucu; yalnızca sıvı yağ tercih etmek zorunda değilsiniz. Sıvı yağın içerisine biraz da tereyağı koyabilirsiniz. Ayrıca pişirme esnasında önce tavanın altını yüksek seviyede açın ve balığınızı öyle yağın içine bırakın. 1-2 dakika sonra altını biraz kısabilirsiniz. Bu küçük yöntem balığın tadında hissedilir bir etki bırakacaktır emin olun.

Son olarak, balığı servis etmeden önce son bir kez balığı çevirin ve her çevirmede 1 dakikadan uzun sürmesin. Böylece balık tabağa konduğunda her iki yüzü de sıcak ve görsel açıdan da daha tatmin edici olacaktır.

Okuduğunuz tavada balık tarifi sizlere Florya Balık Restoranı‘nın mutfağından geliyor. Aqua Florya Balık Restoranının deneyimli ustalarının görüşleri alınarak hazırlanan balık pişirme ipuçları serüveni devam edecek. Takipte kalın.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın