26 Ekim 2021

Lohusa Sürecinde Olmazsa Olmazlar

0 0
3 min read
0 0

Anne adaylarının özenle hazırlandığı ve heyecanla beklediği bebeği ile tanışmak için sabırsızlandığı o gün geldi çattı. Annenin bebeğini kaybetme korkusu geri kaldı. Şimdi bir annenin tüm ömrü boyunca üstüne aldığı keyifli sorumluluğun, küçük bebeğine iyi bakmanın, onu iyi yetiştirmenin, toplumda iyi bir birey olması için tüm çabasını, enerjisini ve emeğini vereceği yolun başında bebeğiyle yeni bir yolculuğun zamanı.

Doğum sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Tüm duyguların birbirine karıştığı bu tatlı süreçte bebeğinin sağlıkla büyüyüp gelişmesi, iyi beslenmesi için anne tüm ilgi ve alakasını bebeğinin üzerinde toplar. Ancak bebeğinin sağlıklı olmasını isteyen bir anne önce kendi yediğine, içtiğine önem verdiği kadar giyimine de önem vermesi gerekir. Çünkü üzerine aldığı her kıyafet bebeği ile temas halinde olacak. Bu nedenle hijyenik ve kaliteli kumaşlardan üretilmiş olması gerekir. Lohusa geceliği, lohusa pijama, rahat ayakkabı ve terlikler, yattığınız yataktan kullandığınız deterjana kadar titizlikle seçilmelidir. Bebeklerinin sağlığını önemseyen anneler öncelikle kendi sağlıklarını önemsemeliler. Psikolojik ve fizyolojik olarak kendilerini diri ve güçlü tutmalılar.

Özellikle yeni anneler bebeği ile ilgili her konuda meraklı olurlar, her şeyi araştırırlar. Bu özeni ve merakı kendi kıyafetleri için de göstermeleri gerekir. Bebekleri için seçtikleri giyim ürünleri kadar kendi hamile giyim ürünlerine de aynı özeni göstermeliler. Yeni doğum yapmış lohusa bir kadının vücudu her türlü enfeksiyona açıktır. Bu nedenle vücut direnci daha da düşebilmektedir. Yedikleri, içtikleri ve giydikleri ürünlerin hijyenik olması şarttır.

Doğum sonrasında çabuk toparlamak

Doğumdan sonra lohusa pijama ve gecelik doğumda kaybedilen yük sek sıvı kaybı nedeniyle olması gerekenden daha fazla üşümesi, sıtma nöbetleri gibi durumlar söz konusu olabilir. Doğumun getirdiği yorgunluk ile stresli dönem bir süre daha devam edebilir. Yeni anne olmuş bir kadının bedenini sıcak tutacak ve sağlığını koruyacak seçenek lohusa pijama takımlarıdır. Pijama da tercih edilse lohusa gecelik de tercih edilse üşütme ya da enfeksiyon kapma risklerini en aza indirecek giyim ürünleri tercih edilmiş olmalıdır. Doğumdan sonra kadınların kendini daha iyi hissedebilmesi, çabuk toparlayabilmesi için kaslarının rahatlaması gerekir. Bunun için ufak yürüyüşler yapması ve hafif düzeyde egzersizler yaparken pijama seçimi daha fazla rahat edebileceği ürün olacaktır.

İhtiyaç çantası için temel ürünler

Bebeğinizle ilk anlarınızın keyifli ve huzurlu geçmesi için her ikinizin de iyi hissedeceği seçimlerde bulunun. Bebeğin alerjik reaksiyonlar göstermeyeceği kıyafetler, bebek bezi, pişik kremi, pamuk ve annelerin kolayca emzirebilmesini sağlamak amaçlı üretilmiş kıyafetler ile emzirme dolayısıyla tahriş olabilecek çatlayacak meme başları için meme başı kremi ihtiyaç çantasının içerisinde olması gerekir.

Bunlara ek olarak sütünüzün kolay gelebilmesi için süt pompası, biberon ekleyebilirsiniz. Sezaryen doğumdan sonra toparlanma süreciniz uzayabilir. Kendiniz için rahat edebileceğiniz lohusa taytları ve şortları tercih edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ederek, bilgi alabilirsiniz.

www.lohusahamile.com

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın