17 Mayıs 2022

Makyaj malzemeleri nasıl temizlenmeli

0 0
2 min read
Cilt sağlığınız için makyaj malzemelerinizin temizliğine özen göstermelisiniz.<br />
0 0

Makyaj ürünleri alırken gösterilen titizlik kadar malzemelerin temizliği de büyük önem taşıyor. Makyaj sanatçısı Umay Korgül Gelgör, makyaj malzemelerinin temizliğinin nasıl yapılması gerektiğiniz anlatıyor.

Sünger ve fırçalar

Özellikle fondöteni sürmek için kullanılan sünger ya da fırçalar… Bu malzemeler üzerlerinde biriken artıkları hızlı bir şekilde bakteriye dönüştürür. Kozmetik mağazalarında malzeme temizliği için satılan solüsyonlar, makyajda hijyenin vazgeçilmez ürünüdür. Bu solüsyonları, bir kabın içine bir miktar döküp fırçaları içinde birkaç dakika bekletmek hijyen için yeterli olacaktır. Eğer bu solüsyonlar yoksa da katı sabunlar en iyi temizleyicidirler. Sünger ya da fırçaları katı sabun üzerinde gezdirerek tüm boya kalıntılarını giderebiliriz.

Fondöten

Ve stick fondötenler için de bir uyarı. Eğer bu fondötenleri kullanıyorsanız kesinlikle direkt yüzünüze sürerek kullanmayın. Fondöten temizlense bile yeterli hijyen sağlanamaz. Ayrıca, tüm malzemeleri (fondöten-ruj-far-allık) fırça yardımı ile kullanırsanız daha dayanıklı olacaktır.

Kalemler

Kişisel malzemelerinizde kalemleri temizlemek içinse her kullanımda biraz açma yolunu seçebilirsiniz.

Ruj

Ruja gelince… Eğer stick ruj kullanıyorsanız ruju üstünden silerek temizliği sağlayabilirsiniz. Fırçalı ruj kullanıyorsanız da tıpkı diğer fırça malzemelerinde olduğu gibi aynı yöntemle temizleyebilirsiniz.

Aman dikkat

Makyajda önemli noktalardan biri de kişiye özel malzemedir. Her kişinin kendine ait malzemesi olmalı ve başkalarıyla paylaşmamalıdır. Biz makyaj sanatçıları, özellikle setlerde bu sıkıntıyı çok yaşarız ve her oyuncuya ayrı malzeme kullanmaya özen gösteririz. Bunun en önemli nedeni uçuk, arpacık gibi kolay bulaşabilen hastalıkları bir başkasına malzemeler aracılığıyla taşımamaktır. İşte kişisel makyajda da herkesin kendi malzemesini kullanması bu nedenle önemlidir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın