23 Mayıs 2022

Masa başında yemek kilo aldırıyor

0 0
1 min read
Amerika'da yapılan araştırma, kilo alımını önlemek, yeterli vitamin ve mineral alımını sağlamak için masa başında "hızlı öğle yemeği yemeye" son verilmesi gerektiğini gösterdi.<br />
0 0

Bilim adamları, 8 bin 314 kişinin sağlık durumu ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin verileri değerlendirdi. Haftada 6 kez iş yerinde bilgisayar başında öğle yemeğini yiyenlerin vücut kitle endeksinin ve kolesterol seviyesinin daha yüksek olduğunu saptadı.

Araştırmaya imza atanlardan Ashima Kant, öğle yemeğini ekran başında yeme alışkanlığı olanların vücutlarındaki kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı lipoprotein molekülü düzeyinin çok düşük olduğunu belirlediklerini vurguladı.

Sağlığı olumsuz etkiliyor

Bilim adamları, ekran başında yenen öğle yemeğinin kilo alımının yanı sıra sağlığı da olumsuz etkilediğine ve obeziteyi tetiklediğine dikkati çekti. Ekran başında yemek yeme alışkanlığı olanların dengeli beslenmediğini belirten bilim adamları, sandviç ya da “fast foodların” genellikle C, E vitaminleri ve mineral eksikliğine yol açtığına vurgu yaptı.

50 yaş üzerindeki kadınların durumdan daha fazla etkilendiğinin de belirtildiği araştırmanın sonuçları “International Journal of Obesity” dergisinde yayımlandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın