Meme büyütme operasyonu

01 Nisan 2016 Cuma, 00:19

Göğüs büyütme operasyonları günümüzde genel anestezi altında ve plastik cerrah doktorları tarafından uygun ameliyathane koşullarında yapılan estetik ameliyatlardır. Meme büyütme operasyonu sırasında süt emzirme kanallarına dokunulmaz ve bu sayede doğum yapıldığında süt emzirirken herhangi bir sorun yaşanmaz.

 

İmplant, göğüslerinize nereden yerleştirilirse yerleştirilsin, bu yerleştirildiği kısımda bir kesi olması gerekir. 1 yıl sonra geçebilecek olan bu kesi izi sizi rahatsız etmez. Uygulamadan önce doktorunuz sizlere;

 

  • Ailenizde kanser tedavisi görmüş kişiler var ise bu bilgiyi sizden talep edecektir.
  • Kullandığınız ilaçları ve daha önce geçirdiğiniz herhangi bir ameliyatı belirtmenizi isteyecektir.

 

Meme büyütme operasyonu öncesinde ultrason ve mamografi gibi tetkikler yapılır. Bu tetkiklerin sonuçlarına göre;

 

  • Plastik cerrahi doktorunuz genel bir muayene talep edebilir.
  • Tetkik sonuçlarınızdan sonra ameliyata karar verdiyseniz doktorunuz da bu durumu onaylayacaktır.

 

Ameliyattan önce ameliyatın yapılacağı hastanede anestezi doktorunun genel kontrolleri ve kan tahlilleriniz gerçekleştirilir. Anestezi kontrolünden sonra herhangi bir soğuk algınlığı durumu söz konusu olduğunda doktorunuz ile bu durumu paylaşmanız gerekiyor.

 

Ameliyatın şartları gereği uygulamadan önce belirli bir süre aç kalmanız gerekir. Kan tahlilleri kontrollerinde size bu süre belirtilecektir. Bazen ameliyat öncesinde yemek tüketimi gerçekleştirilmektedir fakat bu durumu da doktorunuza kesinlikle bildirmeniz gerekiyor.

 

Ameliyatın süresi 1 ile 2 saat arasında değişir. Uygulamadan sonra ise istirahat süresi 3-4 gündür. Yeni doğum yapanlar ise doğumdan sonraki emzirme dönemini tamamladıktan yani 9 ay sonra ameliyat olmalıdır. Ayrıca göğüslerinizi büyütmek istediğiniz ölçüyü sutyen ölçülerine göre belirlememenizde fayda var.

 

Meme büyütme operasyonu sonrasında 6.ve 12.aylar arasında hissizlik yaşanabilir ve bu durum tamamen normaldir. Doğru bir planlama yaparak gerçekleştirilen uygulamalar sonrasında memelerde görüntü normal olacaktır. Ayrıca silikonların fark edilmesi de oldukça zordur. Operasyondan sonra taburcu olabilirsiniz fakat ilk gün biraz ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı kesici takviyeleriyle doktorunuz bu durumu gözetim altına alabilir. 2 ile 3 hafta göğüslerinizde hassaslık yaşanabilir. Darbelere karşı göğüslerinizi korumanız önemlidir. Bunun yanında spor aktivitelerinizi de 6-8 hafta sonra yapmaya başlayabilir ve sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...