20 Ocak 2022

Meme Kanseri Sonrası Estetik

0 0
3 min read
0 0

Kanser sonrası göğüslerini kaybeden kadınlar, travmatik süreci atlattıktan sonra eski görünümlerine kavuşmak istiyor. Bu hastalara, yeniden göğüs kontstüksyonu sağlayabilmenin çeşitli yöntemleri var.

Kadınların meme kanseri konusunda bilinçlendirilmesi oldukça büyük taşıyor. Çünkü hastalığın erken teşhisi sayesinde hem hayat riski indirgeniyor, hem de vücut bütünlükleri korunabiliyor. Meme kanseri olmuş kadınlarda memenin korunması, hasta kadar hekimler açısından da önemli. Hekimler artık memeyi mümkün olduğu kadar koruyabilmekten yana… Ancak bazı özel durumlar var ki, göğüslerin alınmasından başka çare kalmıyor.

Bazı kadınlarda kanser teşhisi erken evrede konulmuş da olsa, birden fazla kanser gelişebildiğinden, memenin alınması en doğrusu. Fakat zaman zaman da hastada çok büyük bir tümör olabiliyor. Bu tümör meme cildini tutunduğu için, tümörü küçültme yoluna gidiliyor. Eğer küçültülebilmişse meme korunabiliyor. Tümörün küçültülemediği durumlardaysa maalesef memenin alınması önem taşıyor. Memenin alınmasını doğru kılan bir başka durum da iltihabi tipteki meme kanserleri. Eğer bu tip bir meme kanseri saptanmışsa, kemoterapi tedavisine rağmen memeyi almak doğru olabiliyor.

Kanser sebebiyle her iki memesini ya da tek memesini kaybetmiş bulunan hastalara, yeniden meme yapmanın çeşitli yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemleri düşünmeye başlamadan önce hastanın genel durumunun çok iyi bir şekilde anlaşılması ve analiz edilmesi gerekiyor. Kadında tek memenin olmaması omurganın dengesini bozarken, her iki memenin olmayışı depresyona yol sebebiyet verebiliyor.

MEME ÇIKARILIRKEN PROTEZ TAKILABİLİYOR

Meme kanseri yüzünden memesini kaybeden kadınlar, hastalığın oluşturduğu travmatik süreci atlattıktan sonra eski görünümlerine kavuşmayı çok istiyor. Plastik Cerrahi konusundaki ilerlemeler sayesinde, eskiden kanser ameliyatlarının üzerinden aylar sonra yapılabilen estetik operasyonlar, son yıllarda hastaların dileği üzerine memenin çıkarıldığı ameliyat sırasında yapılabilmekte. Yani meme kanseriyle memesini kaybedenler, göğüs estetiği ile moral buluyor.

Ameliyatın nasıl yapıldığına gelince… Alanında uzman Nuri Soysal açıklıyor : “İlk ameliyatta, içeri balon yerleştiriyoruz. Bu balonu oradaki yara dokusu iyileşmeye başladıktan sonra özel iğnelerle şişiriyoruz. Balonu 2-3 ay sonra içerisinde çıkartıp yerine meme silikon implantları yerleştiriyoruz. Bu implant memenin şekline uygun oluyor.
Bu işlemi bitirdikten sonraysa hastaya meme ucu ve memenin koyu kısmını yapmaya başlıyoruz. Eğer ameliyattan hemen sonra ciddi problemler yaşanmamışsa, bu protezler çok uzun dayanabiliyor.”

Bu arada, ameliyat yapılırken, yeni memenin büyüklük ve doku açısından diğer memeyle uyumlu olmasına dikkat etmek gerekiyor. Devam ediyor Nuri Soysal :  “Bu nedenle diğer meme, buraya konulacak meme implantıyla büyüklük ve şekil olarak uyumlu hale getiriliyor. Diğer memeye benzetme işlemleri, aynı ameliyatta veya ilk ameliyattan 3-5 ay sonra yapılabiliyor.”

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın