17 Ocak 2022

Meme Küçültme Operasyonu Hakkında Merak Ettikleriniz

0 0
6 min read

Portrait of doctor with measure tape measuring the size of the patient's breast.

0 0

Kadınlar için meme en önemli fiziksel uzuvlardandır. Her kadının kendisini, güzel ve çekici hissetmesinde memenin payı oldukça yüksektir. Ancak meme kadına sadece estetik değer katmanın dışında özelliklere de sahiptir. Kadınların anne olma duygusunu yaşayabiliyor olmalarının en önemli parçası memedir. Meme kadında çocuğunu besleyebilmenin, onunla anne-yavru ilişkisi tesis etmenin aracıdır. Aynı zamanda meme standart ölçülerde olmadığı durumlarda kadın sağlığı açısından son derece ciddi sorunlar doğurabilmektedir. Dolayısıyla meme hem estetik hem toplumsal hem de tıbbi olarak kadınların yaşantısı boyunca önemini korumaya devam eder. Tüm bu yazılanlardan sonra, kadınların meme konusunda neden bu kadar hassas oldukları gayet anlaşılabilir olacaktır. Her kadın ergenlik çağına girmeye başladığı zamandan itibaren memesini önemser ve sağlıklı görünmesine özen gösterir.

Yaygın kanının aksine meme ile ilgili operasyonlar sadece büyütme amacı ile yapılmamaktadır, son zamanlarda kadınlar sıkça meme küçültme operasyonu için de cerrahi kliniklerine baş vurmaya başlamıştır.

 

Neden Meme Küçültme Operasyonu Geçirmeliyim?

 

İdeal vücut orantısına sahip olmayan kadınların en önemli sorunlarının başında meme boyutları gelir, vücut ölçülerine göre büyük olan meme kadınlar için günlük hayatta son derece ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir. Vücut ölçülerine göre orantısız derecede büyük meme kadınların uygun kıyafet bulma ve uyumlu giyinebilmeleri için ciddi bir problem teşkil etmektedir, sadece bunun için bile meme küçültme operasyonu birçok kadın tarafından göze alınabilir bir eylemdir. Ancak ne yazık ki büyük memeye sahip kadınların sorunları bununla bitmez, toplumsal alışkanlıklarımız ve insanımızın yetiştirilme tarzı, kadınlarda büyük memenin her zaman ilgi çekmesine neden olur, özellikle yaz aylarında büyük memeli kadınlar kendilerine sürekli bakılmasından ciddi bir rahatsızlık duyabilmektedirler. Son yıllarda gelişen teknoloji ve cerrahi yöntemler bu gibi durumlarda kalan kadınların meme küçültme operasyonu tercih etmeleri oranını yükseltmektedir.

Ancak büyük memelerin kadınlar için doğuracağı sonuçlar ne yazık ki bunlarla sınırlı değildir. Zamanla sarkma eğilimi gösteren büyük memeler kadınlarda son derece ciddi sırt ve boyun ağrılarının yaşanmasına neden olmaktadır. Üstelik bu sorunu yaşayan kadınların pişik ve mantar hastalıkları yaşama oranları oldukça yüksektir, ayrıca büyük meme problemi ilerleyen yaşlardan kadınların kambur bir görünüme sahip olmalarına neden olabilmekte ve kimi nefes problemlerinin dahi yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. Genetik yatkınlık, düzensiz kilo alıp verme, emzirme, yaşlanma gibi etkenler kadınlar da bu rahatsızlıkların görülmesi oranını yükseltmektedir.

Meme tüm bu durumlardan kaynaklı kadınlar için hem sosyal hem fiziksel hem de tıbbi olarak son derece önem arz etmektedir. Büyük meme problemi yaşayan hastalar için meme küçültme operasyonu son derece zaruri bir hal almaktadır.

 

Kimler meme küçültme operasyonu geçirebilir ?

 

Meme küçültme operasyonu genellikle 35 – 50 yaş arasındaki kadınlar tarafından tercih edilmektedir, ancak bu operasyon 18 yaşını doldurmuş ve meme büyüklüğünden şikayetçi olan tüm kadınlar için kolaylıkla uygulanabilir. Ergenlik dönemi itibariyle bu sorunla karşılaşan kadınlar 18 yaşını doldurduktan sonra doktorlarına başvurabilirler, yapılacak kimi ölçümler ile meme dokusu ve orantısı hesaplanır. Kimi hastaların yaşına bağlı olarak doktorunuz tarafından ultrason ve mamografi istenebilmektedir. Bu ölçümler ve testler gerçekleştikten sonra, hastada cerrahi operasyona ya da anestezi uygulamasına engel oluşturacak bir durum yoksa meme küçültme operasyonu gerçekleştirilebilir.

 

 

 

Meme küçültme operasyonu nasıl yapılır, ne kadar sürer?

 

Meme küçültme operasyonu genel ya da lokal anestezi sonrası 2,5-3 saat süren bir cerrahi müdahaledir. Ameliyat öncesinde doktorunuzla birlikte belirleyeceğiniz ideal meme ölçüsüne göre ameliyat sırasında fazla olan meme yağ dokusu, meme derisi ve bez dokusu kesi uygulanarak çıkarılır ve memeye estetik açıdan doğru şekil verilir. Kesi uygulanan bölgeye dikiş atılarak ameliyat sonlandırılır. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede hekim kontrolünde geçirildikten sonra ertesi gün sosyal hayata geri dönülebilir. Ameliyatı takip eden ilk bir hafta fiziksel aktivitelerden kaçınmak dikkatli olmak gerekir, sonrasında doktorunuzun verdiği kimi ilaçların meme bölgesine uygulanması dışında ameliyatın yaratacağı herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Ameliyat sonrası memede nadir ve hafif ağrılar söz konusu olabilir. Meme küçültme operasyonu ardından bir sene spor sütyeni kullanmanız gerekebilir.

 

Meme küçültme operasyonu geçirenler memede his kaybı yaşarlar mı?

 

Meme küçültme operasyonu yaptırmak isteyen kadınların aklına takılan en önemli sorunlardan birisi de ameliyat sonrasında memede his kaybı yaşanıp yaşanmayacağıdır. Ancak gelişen tıbbi teknoloji bu sorunu neredeyse tamamen ortadan kaldırmıştır, meme küçültme operasyonu sonrası kalıcı bir his kaybı yaşanması neredeyse olanaksızdır.

 

 

Meme küçültme ameliyatı hamile kalmaya veya emzirmeye engel olur mu?

 

Meme küçültme operasyonu sonrasında hamilelik ile ilgili bir sıkıntı yaşanması ihtimali yoktur. Ancak kısa zaman içerisinde hamile kalmayı düşünen hastalara doktorları tarafından yapılacak testlerin ardından meme küçültme operasyonunu ertelemeleri tavsiye edilebilmektedir. Doğumdan önce 1-2 senelik bir süre konulması emzirme sürecine girecek kadınlar için en doğru tercih olacaktır. Operasyon sonrasında süt kanallarının daralması ya da meme dokusunda yaşanabilecek kimi çatlaklar, emzirmede kadınların sıkıntı yaşamasına neden olabilmektedir. Gene de bu duruma doktorunuz ile birlikte karar verebilirsiniz. Her iki meme boyutundaki ciddi dengesizlik, ya da sırt ve boyun ağrılarının dayanılmaz noktaya ulaşmış olması durumunda gebelik öncesi de ameliyat söz konusu olabilmektedir.

 

Meme Küçültme Operasyonu Sonrası Memede Ameliyat İzi Kalır mı?

 

Meme küçültme operasyonu sonrasında ilk 6 ay içerisinde memede kızarıklığa benzer küçük bir leke kalması mümkündür, ancak doktorunuzun tavsiye edeceği merhemler yardımı ile bu izler bir sene içerisinde ortadan kaybolabilecektir.

 

 

Meme küçültme operasyonu sonrasında zamanla göğüs boyutunda değişiklik olur mu?

 

Meme küçültme operasyonu sonrasında yıllardır özlemini çektiğiniz görselliğe ve vücut oranına ulaşmış olursunuz, ancak bu memeniz için daha sonra herhangi bir çaba içinde olmayacağınız anlamına gelmemektedir. Ameliyat sonrası uzun süre dik ve sağlıklı görünecek memeye sahip olmuş olsanız da yaşlanma, yer çekimi, kilo alıp verme gibi nedenlerle göğüslerinizde yeniden sarkma meydana gelebilecektir. Ancak meme küçültme operasyonu sizleri uzun yıllar sağlıklı ve diri görünecek memeye kavuşturacaktır.

 

 

Meme küçültme operasyonu sonrası sosyal hayatınız nasıl değişir?

 

Meme küçültme operasyonu estetik cerrahi dalları arasında dışarıdan en az fark edilen operasyon türlerinden birisidir. Özellikle operasyon sonrasında iyileşme sürecinin çok kısa olması, yeni görünümünüz ile sosyal hayata hızla adapte olmanıza sebep olur. Operasyon sonrası dışarı çıkmadan önce ne giyeceğim derdiniz ciddi oranda ortadan kalkmış olacaktır. Bu durumun yaratacağı özgüven arkadaşlarınız içerisinde kısa sürede hissedilmeye başlayacaktır. Rahatsız edici bakışlar olmadan karşınızdaki kişi ile sohbet edebiliyor oluşun keyfini çıkaracaksınız. Üstelik omuz ve boyun ağrıları şikayetlerinizin kısa sürede ortadan kalkması ameliyat ile ilgili ne kadar doğru bir karar verdiğinizi ortaya koyacaktır.

Kısa sürede iyileşmek, sosyal hayattan kopmamak, aksine bağınızı eskisine nazaran daha güçlü kılmak ve gittikçe büyüme ihtimali olan ağrılarınızdan kurtulmak, meme küçültme operasyonu olmak için son derece geçerli ve ikna edici sebepler. Bu operasyon sizler için bir estetik operasyonu olmanın çok ötesinde avantajlar sunmakta. Sağlığınıza yeniden kavuşacak, sosyal hayatla bağlarınızı yeniden tesis edeceksiniz.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın