16 Mayıs 2022

Memede Kitle

0 0
4 min read
0 0

Kadın ve erkeklerde herhangi bir nedene bağlı olarak meme dokusunda ele gelen sert doku: Memede Kitle

 

Meme dokusu her iki cinsiyette de bulunan ve normal insan anatomisinde yer alan bir doku türüdür. Bu meme dokusunda bazı kişilerde herhangi bir nedene bağlı olarak sert doku oluşumları meydana gelir ve memede kitle olarak adlandırılır. Memede kitle hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

 

Kadın ve erkeklerde farklı büyüklüklerde olan bu doku içerisinde salgı bezlerini ve yağ doku barındırır. Fakat erkeklerden farklı olarak kadınlarda ergenliğe girdikten sonra çeşitli değişimler meydana gelmektedir. Kadın vücudu hormon dengesini sağladıktan sonra meme dokusunda yaklaşık 40 adet salgı bezi meydana getirir ve doğumdan hemen sonra süt üretimi için hazırlık yapmaya başlar. Meme dokusunda meydana gelen bu salgı bezleri ağızlarını meme ucuna vererek oluşturduğu salgıları dışarı doğru akıtırlar.

 

Memeden salgıların gelebilmesi için doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir. Doğum sona erdikten sonra meme dokusundaki salgı bezleri çalışmaya başlar ve meme ucundan anne sütü olarak adlandırılan salgı akmaya başlar. Emzirme dönemi sona erdikten sonra da bu salgıların salgılanması durur ve bir sonraki doğum eylemine kadar tekrar aktifleşmez.

 

Kadın cinsiyetinde meme içi dokular ve salgı bezlerinin yapısı kişiden kişi farklılık göstermektedir. Adet kanamasındaki farklılıklar, hormon üretim mekanizmasındaki farklılıklar, mevcut gebelik ve lohusalık gibi etmenler meme dokusunun büyüklüğünü etkileyen faktörler arasındadır. Bu farklar o kadar belirgindir ki kişi kendisi dahi fark edebilmektedir. Eğer bu dokuda herhangi bir değişiklik olursa (hassasiyet, kitle, akıntı vs.) kişi mutlaka bunu fark etmeli ve gerekli önlemleri almalıdır. Bunun içinde uzmanlar kadınların kendi kendine meme muayenesi yapmalarını önermektedir.

 

Kendi kendine meme muayenesi ayna karşısında ve uzanarak yapılabilen bir muayene yöntemidir. Kişi karşısında ayna varken öncelikle memenin boyutları ve meme uçlarının yönleri karşılaştırılır. Ardından elle ve gözlem yolu ile meme dokusundaki renk farklılıkları, deformasyonlar ve kitle oluşumları açısından meme dokusu ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Sonrasında rahat bir şekilde uzanarak elle dairesel hareketler ile meme dokusu muayene edilir.

 

Meme dokusunda meydana gelen kitle oluşumları çok farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Apse oluşumları, yaralar, doku kangrenleri tümör oluşumları şeklinde meydana gelebilmektedir. Bu kitleler meme dokusunda sertliğin yanı sıra farklı belirti ve bulgular ortaya çıkarabilmektedir.

 

 

Memede Kitlenin Nedenleri Nelerdir ?

 

Memede kitle oluşumları birçok faktöre bağlı olarak görülebilmektedir. Memede kitleye neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 

 • Meme yağ dokusunda meydana gelen nodüller
 • Memede içi iltihap dolu apse oluşumları
 • Kaburga çıkıklığı
 • İçi vücut sıvısı dolu olan meme kistleri
 • Memede meydana gelen iyi huylu tümör oluşumları
 • Emzirme dönemindeki kadınlarda içi süt salgısı dolu olan keseciklerin oluşması
 • Fibroadenom hastalığı
 • Mevcut olarak bulunan kanserli hücrelerin metastaz yaparak meme dokusunu etkilemesi
 • Deri kanserleri
 • Çeşitli cilt hastalıkları
 • Memede meydana gelen kötü huylu tümör oluşumları (meme kanseri) gibi nedenler memede kitle oluşumu için büyük bir risk oluşturmaktadır.

 

Memede kitle belirtileri ise şunlardır;

 

 • Meme dokusunda şekil bozuklukları
 • Memelerin birbirinden farklı boyutlarda olması
 • Meme uçlarının farklı yönlere bakması ve içe doğru çökmesi
 • Meme dokusunda renk değişimleri
 • Meme dokusundan kola ve sırta doğru yayılım gösteren ağrı
 • Meme dokusunda hassasiyet
 • Meme ucundan akıntı gelmesi gibi belirtiler memede kitle oluşumlarının belirtilerindendir.

 

Memede Kitle Teşhisi ve Tedavisi

 

Memede kitle teşhisi kişinin elle yaptığı muayeneler ile konulabildiği gibi mamografi, meme ultrasonu ve meme biyopsisi ile de konulabilmektedir. Memede kitle tespit edildikten sonra hekimler tarafından memede kitle tedavisi planlanmaktadır.

 

Memede kitle tedavisi altta yatan nedenlere yönelik planlanmaktadır. Tedaviler ilaç yolu ve yaşam tarzı değişikliği ile olabildiği gibi cerrahi yöntemlere de başvurulabilmektedir.

 

Eğer memedeki apse oluşumuna bağlı olarak memede kitle oluşmuşsa bir cerrah tarafından bu apselerin boşaltılması gerekmektedir. Drenaj olarak adlandırılan bu yöntem enjektörler ile kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

 

Eğer meme dokusunda iltihap oluşmuş ise mutlaka hastaların takip edilmesi ve antibiyotik tedavisine başlanması gerekmektedir. Eğer hastalarda ağrı varsa analjezikler veya antiinflamatuvar ilaçlar kullanılabilir.

 

Eğer memedeki kitle oluşumları kanser oluşumuna bağlı olarak görülüyorsa kanser tedavisinde kullanılan tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Bu tedavide radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

 

Memedeki kitle tedavi edildikten sonra mutlaka hastaların düzenli olarak takip edilmeleri gerekmektedir. Çünkü bu sağlık sorunu nüks etme yeteneğine sahiptir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın