Menopoz döneminde beslenmeye dikkat

Menopoz dönemi kadının bedensel ve ruhsal sağlığı açısından beslenmede de belli disiplinler oluşturması gereken bir dönem. İşte menopoz döneminde beslenmede dikkat edilmesi gerekenler.

02 Haziran 2015 Salı, 15:50

Menopoz döneminde kadının menopoz öncesine göre enerji ve besin gereksiniminde değişiklikler olduğunu belirten Nilüfer Acar Tek, “Menopoz döneminde bir kadının kemik kütlesini koruması için kalsiyum tüketiminin yeterli miktarda olması gereklidir. Ayrıca D vitamini ve protein tüketiminin de yeterli miktarda alınması sağlanmalıdır” dedi. 

Tuz tüketimine dikkat

Menopoz döneminde bünyede yaratacağı olumsuz etkilerden dolayı aşırı tuz ve kafein tüketiminden olabildiğince kaçınılması gerekiyor. Sigara ve alkol kullanımının da sağlığı olumsuz etkileyeceğinden kesinlikle kullanılmaması öneriliyor.

Menopoz döneminde beslenmede nelere dikkat edilmeli İZLE’

Fiziksel aktivite çok önemli

Diyetteki öneriler ile birlikte fiziksel aktivitenin varlığının da çok önemli olduğunu belirten  Nilüfer Acar Tek, “Diyette dikkat edilmesi gereken önerilere ek olarak günlük orta düzeyde 30-45 dk, haftada 2-3 gün fiziksel aktivite yapılması menopoz sonrası sağlığı korunması ve diğer kronik hastalıkların gelişmesi açısından önleyici olabilir” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...