19 Mayıs 2022

Mevlüt İçin Hangi Yasin Kitapları Alınır ?

0 0
2 min read
0 0

Yasin kitapları Kur’ani Kerim’deki Yasin Suresi başta olmak üzere diğer belli başlı surelerin yer aldığı kitaplardır. Kuran-ı Kerim’in tam, yani Mushaf halinden farkı budur.

Ülkemizde özellikle cenaze vefat mevlütlerinde, doğum – bebek mevlütlerinde sıklıkla Kuran okutuluyor. Evde veya herhangi bir toplantı meclisinde misafirlere yasin kitabı hediye ediliyor. Ölen, doğan kişi hayrına, yasin suresini okuyup, kendisinin istifade etmesi için ve Kur’an okunurken takip etmesi için yasin kitapları hediye ediliyor.

Farklı boyutlarda ve farklı sayfalarda yasin kitapları var. Bu sebeple yasin kitabı alırken aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz ;

 

1 – Yasin Kitabı Boyutları

Yasin Kitabı Boyutları : Yasin kitapları 6 farklı boyda basılıyor.

Miniboy : 10 x 7 cm

Cep Boy : 10 x 14 cm

Çanta Boy : 16,5 x 12,5 cm

Hafız Boy : 20 x 14 cm

Orta Boy : 24 x 16 cm

Rahle Boy : 27,5 x 17,5 cm

Okuyacak kişileri düşünerek bu boyutları seçebilirsiniz. Göz problemi olan orta yaş üstü kişilere hediye edecekseniz hafız boy ve orta boy en uygun ölçülerdir.

 

2 – Cilt ve Baskı Seçeneği

Yasin kitaplarında birçok ciltlenme şekli vardır. Bunlardan kadife yasin cüzleri, bez cilt cüzler, karton kapak yasin cüzleri en çok tercih edilenlerdir. Bazıları birinci hamurdan, bazıları ikinci hamurdan üretildiği için kağıt kalitesi olarak aralarında fark olabilir. Mevlüdünüz için mevlüt hediyelikleri olarak yasin kitabı alırken, bu konuya da dikkat etmeniz gerekir.

İsim baskılı yasinlerde yasinlerin üzerine “Ömer Faruk’un Bebek Mevlüt Hatırası”, “Merhum Ahmet Şahin 20.05.2017 Ruhuna Fatiha” diye özel etiketler yazılabilir. Bu etiketler, kadife yasinlerde metal plaka üzerine yazılırken, karton kapaklı yasin kitaplarında kapak üzerine yapıştırılıyor.

 

 

3 – Teslimat Süresi

İnternet üzerinden veya herhangi bir mağazdan yasin kitapları alırken, size ne zaman teslim edileceği önemlidir. Genelde toplu siparişler verilen yasin kitaplarında, bireysel çalışan küçük firmalarda problem olabilir. Siz tercihinizi kurumsal ve daha büyük hacimdeki firmalardan yaparsanız, size iletilecek teslimat süreleri de kısalacaktır. Yasin cüzlerindeki etiket işlemleri vb. durumları da göz önüne almalısınız. Aksi takdirde mevlüdüzün olduğu güne yetişmeyen ürünler olabilir.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın