20 Ocak 2022

Migrenden kalıcı olarak kurtulun

0 0
3 min read
Yaşam kalitesini düşüren migrenden kök hücre oluşumunu artıran ve ağrının sebebini ortadan kaldıran Proloterapi'yle kurtulmak artık mümkün.<br />
0 0

Proloterapi yöntemini Türkiye’de ilk kez uygulayan ve yaygınlaştırma eğitimlerini sürdüren, Bilimsel Proloterapi Derneği Başkanı Ortopedi ve Travmatoloji Uzm. Op. Dr. Hasan Doğan, migrenin belirli aralıklarla gelen hafif baş ağrısından, çok şiddetli baş ağrısına kadar değişen bir hastalık olduğunu belirterek, hastalığın genellikle tek taraflı, yoğun ve zonklayıcı tarzda bir baş ağrısı, bulantı, kusma, görme bozuklukları, ışıktan ve sesten rahatsız olma, baş dönmesi gibi bulgularla seyrettiğini bildirdi.

Migrenin en önemli sebebinin boyun omurları arasındaki bağların görevini yapmaması (servikal instabilite) olduğunu belirten Op. Dr. Doğan’ “Kök hücre oluşumunun artırılmasını sağlayan enjeksiyon uygulamasıyla, ağrıya neden olan hasar görmüş dokular yeniden canlandırılıyor. Proloterapi ile servikal instabilitenin düzeltiliyor, böylece ağrının nedeni ortadan kaldırılıyor. Bu yöntem migrene kalıcı çözüm sunuyor” dedi.

Ağrının nedeni ortadan kaldırılıyor

Op. Dr. Doğan, ağrı kesicilerin ağrıyı bir süre için ertelediğine işaret ederek, Proloterapinin ağrının nedenini ortadan kaldırdığını vurguladı ve yönteme ilişkin şu bilgileri verdi’ “Boyun ve baş bölgesinde yer alan ağrıların en çok sebebi boyun omurgasını birbirine bağlayan bağlardaki yıpranmadır. Omurgadaki bağların zayıflığı boyun baş-boyun bölgesindeki kasların kasılmasına bu da şiddetli ve ağrı kesicilere cevap vermeyen ağrıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Proloterapi uygulamasıyla bu bölgede yer alan hasarlı bağlar yeniden güçleniyor. Proloterapi ve Nöroproloterapi ile hasarlı bölgede mikropsuz iltihap oluşturuyoruz. Bu iltihaplı bölge kısa zamanda tamirci hücreler tarafından işgal ediliyor ve o bölgede sağlam bir dokunun oluşması sağlanarak ağrının nedeni ortadan kaldırılıyor” dedi.

Migren yaşamınıza engel olmasın

Migren ataklarını tetikleyen unsurların kişiden kişiye değiştiğinin altını çizen Doğan, yüksek tansiyon, kadınlarda regl dönemleri, alkol, duygusal stres, aç kalma ve çok fazla ya da az uyku gibi fiziksel stresin yanı sıra, iklim değişikliği, yoğun kokular, göz kamaştıran yoğun ışıklar ve ses gibi faktörlerin en sık görülen tetikleyiciler olduğunu belirtti.

Migren şikâyetiyle gelen tüm hastaların Proloterapi yöntemi ile ilaç kullanmayı bıraktıklarını ve atakların tekrarlamadığını vurgulayan Doğan; 4-6 seansta migren ataklarından kurtulmanın mümkün olduğunu dile getirdi.

Op. Dr. Doğan Proloterapinin yanı sıra yapılması gerekenleri şöyle sıraladı’

– Boyun ağrılarınız için masaj yaptırmaktan kaçının,

– Çocuklarınızı severken kafasından kaldırıp yukarı doğru çekiştirmeyin, bu hareketiniz, henüz sağlamlaşmamış bağların (ligament) yırtılması ve gereğinden fazla esnemesine neden olabilir,

– Yaşam tarzının düzenli olmasına dikkat edin,

– Düzenli uyuyun,

– Düzenli yemek yemeye dikkat edin,

– Bilinen tetikleyicilerden uzak durmak (kafein, eski peynir, etlere konulan koruyucular, monosodyum glutamat, salamura ürünler, çerez)

– Düzenli aerobik egzersiz yapın,

– Stresi azaltın, stresli durumlardan kurtulmak için ileriye yönelik plan yapın,

– Boş zamanları, hobileri, sosyal aktiviteleri arttırın,

– Çevresel etkenlerden kaçının,

– Güneş gözlüğü kullanın,

– Dumanlı, kokulu, gürültülü ortamlardan uzak durun,

– Vücut duruşunun düzgün olmasına dikkat edin,

– İşitme, görme sorunlarınızın olup olmadığını kontrol ettirin, varsa tedavi olun.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın