23 Ocak 2021

Mineral makyaj hakkında merak edilenler

Makyajda son trend, zararlı kimyasallardan uzak mineral makyaj nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?<br />
0 0

“Mineral makyaj” içeriğinde zararlı kimyasal bulunmayan, tamamen minerallarden üretilen kozmetik malzemelerle yapılan makyajdır.

Bu grupta yer alan eyeliner, far, allık, ruj, fondöten, pudra ve kapatıcılar doğadaki doğal tuzlar gerekli oranlarda karıştırılarak elde edilir.

Mineral makyajın avantajları ve dezavantajları

– Tek kat fondöten, pudra veya kapatıcı ciltteki renk farklılığını ortadan kaldırmaya yeter. Az sürüldüğü için yüzde ağırlık hissi yaratmaz ve gözenekleri fazla tıkamaz.

– Mineral makyaj ürünleri varla yok arası makyaj sevenler için idealdir. Doğal görünüm sağlamak için tercih edilirler.

– İçeriklerindeki mineraller sebebiyle yansıtma özellikleri vardır. Bu, ciltteki çizgi ve kırışıkları bir tür ışık oyunuyla gizlemelerini sağlar. Aynı zamanda güneşin zararlı etkilerinden de koruyucu etkiye sahiptirler.

– Mineral makyaj, ciltten uzun süre silinmez.

– Ancak bütün bunlar mineral makyajın cildinize hiçbir zarar vermeyeceği anlamına gelmiyor. Eğer her gün makyaj yaparsanız, cildinizi düzenli olarak temizlemezseniz, yüzünüzü iyi temizlemeden makyaj yaparsanız cildiniz zarar görür. Gözenekleriniz kapanır, sivilce ve akne sorunu yaşayabilirsiniz. Hava almayan cilt, fondöten, pudra ya da kapatıcı kullanmadığınızda solgun ve sağlıksız görünür.

– Bunun için haftada 2, hatta mümkünse 3 gün cildinize nemlendiriciden başka bir şey sürmeyin. Yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizleyin. Siz uyurken gece cildiniz kendini yeniler.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın