20 Nisan 2021

Miyalji Nedir?

0 0

Yazımızda miyalji nedir, neden olur, nedenleri nelerdir, belirtileri nelerdir, tedavi yöntemi nedir soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Miyalji Nedir?

Miyalji sürekli olarak insanların yaşadığı kas ağrılarına denilmektedir. Genel olarak kasları zorlanması ile kontrolsüz olarak kullanmaktan dolayı kaynaklanmaktadır. Doğru kullanılmayan kaslar zedelenerek sakatlığa ve ağrılara sebep olur. Günümüzde kasların dengesiz kullanılmasından dolayı bu hastalık yaygın bir hale gelmeye başladı.

Birkaç günlük ağrı kesin olarak ortaya bir şey koymaz. Fakat sürekli ağrı yaşadığınız durumlarda kronik olarak miyalji (kas romatizması)yaşaması kaçınılmaz olmaktadır. Sizde bu gibi durumlarda doktora başvurmalısınız.

Miyalji Neden Olur?

İnsanların doğru bir şekilde kaslarını kullanmamalarından dolayı ortaya çıktığı gibi aşırı yüklenmelerinden dolayı da meydana gelmektedir. Miyalji nedenleri ise aşağıda ki gibi sayılabilir.

Miyalji Nedenleri

  • Kasları bilinçsiz kullanmak, sakatlık oluşması ve virüslerden dolayı meydana gelmektedir.
  • Elektroniği düzensiz bir vaziyette kullanmak ve kaslara zarar vermek
  • Kasların zayıf olması ile metabolik düzensizlik oluşmasıdır.
  • Gün içinde oluşan kronik yorgunluklardan meydana gelir.
  • Gücünüzün düşmesine sebep olan fibramiyolji, miyalji yorgunlukları oluşması.
  • Çocuk felci ve AIDS gibi hastalıklardan dolayı ortaya çıkan kas rahatsızlıkları.

Miyalji Belirtileri Nelerdir?

Baş ağrısı, kulak uğultuları, çınlama, hazımsızlık, kabızlık gibi belirtilerin yanı sıra kaslarda bilemediğiniz bir ağrı bulunması da ortaya çıkarmaktadır.

Birkaç günlük yorgunluk hali ile yaşanan ağrılar hastalığı davet etmez. Geçici olarak ağrılar vücudunuzda mevcut bulunabilir. Fakat sürekli olarak bu ağrıları ve rahatsızlıkları çekiyorsanız, ciddi bir rahatsızlığın ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Bu gibi durumlarda kesinlikle doktora tedavi olmak gerekir. Doktor muayenesi üzerine belirli kişiye özel tedaviler verilerek bunlar uygulanarak hasta rahatlatılması gerekir.

Miyalji Tedavi Yöntemleri

Miyalji hastalığında sıcak ve soğuk uygulamaları ile tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Buz küpleri sayesinde rahatlama sağlandığı gibi sıcak bir duşta rahatlamanıza yardımcı olur. Diğer bir tedavi yöntemleri ise ağrı kesiciler kullanılarak ağrılar dindirilir.

Miyalji ağrıları uzman kişiler tarafından belirli noktalara tedavi uygulanarak rahatlaması sağlanır. Kronik hastalıklardan dolayı insanların şiddetli ağrıları ve sancıları bulunmaktadır. Ağrıların dindirilmesi için doktorlar tarafından çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu hastalıkta en önemli etkinliklerden biri de egzersizler ve kas gevşetme hareketleri yapılması gerekir.

Konuk yazarımıza miyalji hakkında verdiği bilgi için teşekkür ederiz. Sağlık, diyet gibi haberlerin devamı için ideal diyet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın