17 Ocak 2022

Miyom nedir?

0 0
5 min read
0 0

Miyom rahim düz kas hücrelerinin iyi huylu ve iyi sınırlı tümörüdür. Her bir miyomun birbirinden ayrı düz kas hücrelerinden geliştiği ön görülür. Bu nedenle bir miyomun alınması rahimdeki bütün miyomların alındığı anlamına gelmez. Miyom görülme sıklığı üreme çağındaki kadınlarda %20 civarındadır. Miyomun en önemli sebebinin genetik olduğu düşünülür. Hastalarımızın anne ve teyzelerinde miyom sebebiyle geçirilmiş ve rahjin alındığı durumları sıklıkla görürüz.

 

Miyom belirtileri nelerdir?

 

Çoğu kadın miyom belirtilerini hisseder ama miyom kaynaklı olduğunu bir kadın doğum uzmanına gidene kadar bilemez. Miyomların sıklıkla kanama yaptığı halk arasında bilinir. Bu kanama uzamış adet kanamaları yada adetler arası gerçekleşen kanamalar şeklinde olabilir.

Buna karşın hiçbir kanama şikayeti olmayan hastalarda sıklıkla karşılaşırız. Kansızlık yaşayan hastalarda vücut demir depoları boşalır ve hastanın çarpıntısı başlar. Hastanın genel durumu kötüleşir.

 

Bası bulguları bir diğer miyom kaynaklı şikayettir. Hastada sık idrara çıkma, idrar boşaltamama, sıkışma hissi gibi bulgular miyomun mesaneye yaptığı basıdan meydana gelir. Hastalar bu şikayetlerle üroloğa başvurabilirler . İdrar şikayetlerinin miyoıma bağlı olduğunu tahmin edemeyebilirler. Özellikle rahim ön duvarı yada rahmin genel büyümesine yol açmış miyomlar bu şikayetleri yaratır.

 

Bası bulguları miyomun rektum olarak adlandırılan son barsak segmentine yaptığı basıyla kabızlık olarakta karşımıza çıkabilir. Rahim, barsak ve mesane pelvis dediğimiz kasık kemiği içinde komşu halde bulunur ve yer kaplar. Bu nedenle bası bulguları rahmin arka tarafına doğru ise kabızlık, ön tarafına doğru ise idrarda sıkışma ve boşalamama şikayetleri ön plana çıkar.

 

Kasık ağrısı miyomlarda gözlenen en sık beirtilerden biridir. Miyomun hızlı büyümesi sonucu miyom dokusu iyi beslenemez ve bir çürüme yaşar. Biz buna tıpta dejenerasyon deriz. Bunun sonucu hastada artan kasık ağrısı şikayetleridir.

 

Miyom için spesifik olmayan ve başka sebepleride olabilecek şişkinlik, karın ağrısı, bel ağrısı, bacak ağrısı, yorgunluk, halsizlik , çarpıntı , ilişkide ağrı gibi şikayetlerde miyom kaynaklı olarak hastalarımızda karşımıza çıkar.

 

 

Miyom kansere dönüşür mü?

 

Miyom iyi huylu bir düz kas tümörüdür. Kansere dönüşmez. Buna karşın artan yaşla birlikte miyom dokusu içinde kanserojen hücreye rastlanma ihtimali artar. 25-35 yaşlarda bu risk 1500 de bir iken, 45 yaş üstünde 350 de 1 e kadar çıkabilir.

 

 

 

Miyom tedavisi

 

Miyomlara yönelik tedavinin esasını miyom cerrahileri  (miyomektomi) oluşturur. Miyomların çıkartılıp rahmin korunduğu miyomektomi yada çoklu miyomektomi cerrahileri gerçekleştirilebilir. Klasik uygulama kasık bölgesinden yada karın orta hattan batına girilerek miyomların rahimden ayrıldığı ve miyomların yerlerinin rahimde dikildiği cerrahilerdir. Karın katları kat kat dikilerek kapatılır. Çoklu miyom ameliyatı cerrahilerinde yada çok büyük miyomlara müdahale edildiğinde açık miyom cerrahileri tercih edilir. Eğer miyom sayısı az, büyüklüğü uygun ise kapalı miyom çıkarılma cerrahisi tercih edilir. Açık miyom cerrahilerinde ağrı  kontrolü için yatış 2 güne uzayabilir, işe dönüş birkaç haftayı bulabilir.

 

Kapalı miyom ameliyatı

 

Miyom sayısı 3-4 ü geçmiyorsa ve miyom büyüklüğü yerine göre 13-15 cm üzerinde değilse kapalı yani laparoskopik miyom ameliyatı önerilebilir. Karın boşluğu karbondioksit gazıyla doldurulup bir hava boşluğu elde edilir. Bu boşluğa göbek deliğinden optik kameralar yerleştirilerek miyom gözlenir. Ardından 5 mm lik çubuklar karnın iki yanından girilerek  cerrahi gerçekleştirilir. Miyom rahimden ayrılır. Rahimde miyomun çıktığı yer laparoskopik olarak dikilir. Miyom deliklerden dışarı alınır. Delikler kapatılır ve işlem sonlandırılır. Hasta 3-4 saat içinde ağızdan yemek almaya başlar ve ardından ayağa kaldırılır.  12-24 saat içinde taburcu olur. İki gün içinde günlük hayatına, bir hafta içinde işine dönebilir.

 

Miyom eğer rahim iç boşluğuna yani bebeğin tutunacağı bölgeye yerleşmiş ise bu durumda diğer bir kapalı yöntem olan ve rahim içine doğum kanalından kamera gönderilerek yapılan histeroskopi cerrahisi

 

Ameliyatsız miyom tedavisi

 

Ameliyatsız miyom tedavisi olarak sunulan Embolizasyon yöntemleri, yüksek frekanslı ultrason uygulamaları yada miyoliz adı verilen uygulamalar miyom büyüklüğünde görüntüde bir küçültme yaratsada kitlenin rahimde kalması ve kullanılan embolizan maddelerin kadın üreme sağlığını etkilemesi nedeniyle kadın doğum ve üreme tıbbı uzmanları tarafından çok önerilmez. Miyom için son yıllarda önerilen medikal tedaviler etkisiz kalmıştır. Gonadotropin agonisti denen ajanlar miyom  kanamasını azaltarak cerrahi öncesi hastanın genel durumunun düzeltilmesi için kullanılabilir. Bu ajanlar cerrahide miyomun rahimden ayrılmasını zorlaştırabilir.

 

 

Miyomlar için rahim alınması gereklimidir?

 

Günümüzde Avrupa ve Amerika da yapılan cerrahilerde iyi huylu tümörler için organın alınması ilk öneri olarak hastaya sunulmamakta, Bu nedenle miyom çıkarılması cerrahisinde miyomun çıkarılması ve rahmin korunması ilk öneri olarak hastaya sunulmalı. Miyom çıkarılırken hiçbir şekilde rahmin korunması mümkün değilse yada kanser patolojisi saptanmış ise ancak o zaman rahmin alınması önerilebilir. Laparoskopik cerrahi tekniklerin gelişmesi ile hastalarda çok daha minimal kesilerden başarılı bir şekilde miyom ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın