19 Mayıs 2022

Montessori eğitiminde çocuklar özgür

0 0
2 min read
Montessori eğitiminin amacı çocuğun kendi kendini geliştirerek kişiliğini oluşturmasına imkan sağlamaktır.<br />
0 0

Bu eğitime adını İtalya’da ilk kadın doktor ünvanına sahip olan Maria Montessori vermiştir. Maria Montessori o dönemde yaşamış olduğu psikolojik sürecin etkisi ile bu eğitimi kurmuştur. 

Montessori eğitiminde çocuklar kendi kendilerini geliştirir

0-6 yaş grubu çocukların zihinsel becerilerini geliştirmeleri üzerine olan Montessori eğitiminin özünde çocuğun kendi kendini geliştirerek kişiliğini oluşturması vardır.

Şüphesiz anne babalar çocuklarının en iyi şekilde yetişmesi için çaba harcarlar. Bunu yaparken de bir takım müdahalelerde bulunurlar. Farkında olmadan kendi düşüncelerini çocuklarına aşılamaya çalışırlar. Bu da çocuğun kişiliğinin oluşmasında olumsuz etki yaratır.

Montessori eğitiminde çocuk özgür ve özeldir. Çocuklara her türlü imkan sağlanır. Çocuk kendi seçimini kendi yapar. Bir şey öğrenirken istediği kadar tekrar etme hakkına sahiptir. Bu eğitimde çocuğun kendi hatalarını gözlemleyerek kendi kendini geliştirmesi sağlanır.

Eğitim çocuk merkezlidir

Eğitimin merkezinde çocuk vardır. Her çocuğun düşünceleri, ilgi alanları, öğrenme metotları ve öğrenme hızları farklıdır. Bu eğitim tüm çocukların kendi bireysel düşüncelerine ve ilgi alanlarına yönlenmelerini destekliyor. Montessori eğitimi sayesinde çocuklar bireyselleşiyor. Kendi düşüncelerini rahatlıkla açıklayabilir hale geliyor. Kendi kendilerini geliştirdikleri için üretkenlik kazanıyor ve özgüvenli bir şekilde yetişiyor.
Kadinvekadin.net özel haberidir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın