5 Mart 2021

MS hastalığını ne kadar iyi tanıyoruz

Kol ve bacaklarda güçsüzlük, görme kaybı veya çift görme, duyu kayıpları, konuşma ve bellek bozuklukları gibi belirtilerle ortaya çıkan MS hastalığı, zamanında teşhis edilmezse kalıcı fonksiyon kayıplarına neden olabiliyor.<br />
0 0

Kol ve bacaklarda güçsüzlük, görme kaybı veya çift görme, duyu kayıpları, konuşma ve bellek bozuklukları gibi belirtilerle ortaya çıkan Multiple Skleroz (MS) hastalığı, zamanında teşhis edilmezse kalıcı fonksiyon kayıplarına neden olabiliyor. Bu belirtilerin 24 saatten uzun sürmesi durumunda bir uzmana başvurmak, hastalığın erken teşhis edilerek seyrinin yavaşlatılmasına olanak sağlıyor. Memorial Ankara Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Funda Uysal Tan, ”Dünya MS Haftası”nda Multipl Skleroz (MS) hastalığı ile ilgili bilgi verdi.

20-40 yaş arasında sık görülüyor

Multipl skleroz (MS) hastalığı beyin ve omuriliği etkileyen bir hastalıktır. Özellikle 20-40 yaş arası genç erişkin yaş grubunda görülen bu rahatsızlık ciddi fonksiyon kayıplarına neden olabilmektedir. Merkezi sinir sistemi tıpkı büyük bir elektrik santrali gibi çalışmaktadır. Bu sistemde ilgili yerlere mesajları iletmek, iç ve dış uyaranlara karşı uygun cevapları oluşturmak gibi fonksiyonlar yerine getirilirken; tıpkı elektrik tellerini saran kablolar gibi, koruyucu ve iletkenliği artırıcı bir işlev gören miyelin kılıfına ihtiyaç duyulmaktadır. 

Dünyada 2 milyondan fazla MS hastası var

Hastalık, kadınlarda ve ılıman iklim kuşağında yaşayanlarda daha sık görülmektedir. Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa hastalık riskinin yüksek olduğu bölgelerdir. Ülkemizde yaklaşık 40 bin Multipl Skleroz (MS) hastası olduğu tahmin edilmektedir. Dünyada ise 2 milyondan fazla kişi bu hastalıkla yaşamaya çalışmaktadır.

Ani ataklar görülebilir

Hastalığın seyri, etkilenen bölgeye bağlı olarak, genellikle ani gelişen ve atak olarak adlandırılan bir nörolojik fonksiyon kaybı ve arkasından bu kaybın yavaş yavaş normale dönmesi şeklindedir. Ataklar her seferinde tam olarak düzelmeyebilir ve zaman içinde hastalığın kronikleşmesiyle kalıcı fonksiyon kayıpları ortaya çıkmaktadır.

Psikolojik destek önemli

Multipl Skleroz (MS) hastalığında tedavi daha çok akut alevli dönemlerdeki semptomları yatıştırmayı ve uzun vadede hastalığın seyrini daha ılımlı hale getirmeyi hedeflemektedir. Multipl Skleroz (MS) hastalarının mümkün olduğunca bağımsız bir hayat sürdürmeleri ve üretken kalmaları için desteklenmeleri gerekmektedir. Bu amaçla fizyoterapi ve psikolojik destek yaklaşımlarının da medikal tedaviyle birlikte yürütülmesi önemlidir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın