5 Mart 2021

Muhtemelen temizlemeyi unuttuğunuz yer ve eşyalar

Her gün değil belki ama sık sık temizlemeniz gereken yerler ve eşyalar var.<br />
0 0

Temizlik yaparken bazı detayları gözden kaçırıyor olabilirsiniz…

İşte o detaylar’

Çamaşır sepetleri’ Sık sık temizlenmezse koku yapıp bakteri oluşumuna zemin hazırlar. Bu nedenle her çamaşır yıkadıktan sonra sprey bir temizleyiciyle iyice temizlemelisiniz.

Diş fırçalığı’ Diş fırçalarından akan sular çok hızlı bakteri oluşumuna yol açar. Diş fırçalığı temizlik sırasında es geçilen eşyalardandır… Birkaç günde bir içine sıcak su ve temizleyici koyarak temizlemelisiniz.

Dolap altları’ Dolap altlarını ve süpürgenin ulaşamadığı yerleri uzun bir sopaya dolayacağınız nemli bir bezle temizleyebilirsiniz.

Buzdolabını çevreleyen lastik kısımlar’ Buzdolabı temizliği hemen her her hafta temizlenmesi gerekenler arasında. Fakat buzdolabı temizliği yaparken genellikle gözden kaçan kısım buzdolabını çevreleyen lastik kısımlardır. Bu kısımları hassas bir temizliyiciyle temizlemeyi unutmayın.

Kahve makineleri’ Kahve makineleri temizlenmediğine içinde kalan kahveler küflenmeye ve bakteri üretmeye müsait olur. Bu nedenle en az haftada bir kez temizlemeniz gereken mutfak ürünlerinden birisi…

Spor çantaları’ Spor çantaları da her hafta yıkanması gerekenler arasında. Ter ve nemi içine hapseden çantalar yıkanmadığında çok hızlı bir şekilde bakteri üretebilir. Kullanma sıklığınıza göre haftada bir kez yıkamanız yeterli olacaktır.

Pervaneli avizeler’ Evde en çok tozu biriktiren nesnelerden biridir. Sıkça temizlenmediğinde eve toz zerreleri saçılmasına neden olur. Hafif bir temizleyiciyle sık sık tozunun alınması bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Makyaj fırçaları’ Makyaj fırçalarınızı sık sık temizlemelisiniz. Ilık suda beklettiğiniz fırçalarınızı kremli bir şampuanla köpürtüp yine temiz bir suyla iyice yıkayın ve kurumaya bırakın.

Telefonlar’ Telefonlar, telefon kulaklıkları ve hatta ev telefonunuz mutlaka temizlenmesi gerekenler arasında.

Kumandalar’ Gün içinde en çok dokunduğunuz eşyalardır. Dolayısı ile bakteri oluşumu için çok müsait olan bu nesneleri alkollü pamukla ya da hassas bir temizleyiciyle silmelisiniz.

Süpürge ve fırçalar’ Temizlik yaparken ne kadar yardımcı olsa da temizlik bittikten sonra hijyenine dikkat edilmeyen ürünler arasında. Temizlik sonrası fırçaların ucunu sabunlu suyla yıkamayı unutmayın.

Tost makineleri ve ekmek kızartma makineleri’ Temizliğine dikkat edilmesi gereken mutfak eşyaları arasındadırlar. Haftada bir kez hafif bir temizleyici ile temizlediğinizde bakteri oluşumunu önleyip makinenizin ömrünü de uzatmış olursunuz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın