21 Nisan 2021

Mutlu bir ilişki için ‘irdelemeyin’

''İlişkinin El Kitabı''nın yazarı George Pransky, mutlu bir ilişki için probleme konsantre olup sorunu çözünceye kadar üzerinde durmak yerine, konuyu ''irdelememek'' gerektiğini söyledi.<br />
0 0

Partneriniz veya eşinizle aranızda bir problem olduğunda ne yapıyorsunuz? Probleme konsantre olup sorunu çözünceye kadar üzerinde konuşuyor musunuz? Eğer bu saydıklarımızı yapıyorsanız, konuyu abartıyor ve daha da büyümesine neden oluyorsunuz demektir.

Az konuşup çok dinleyin

“İlişkinin El Kitabı”nın yazarı George Pransky, ilişkide başarılı olmanın sırrının az konuşup çok dinlemekte olduğuna inanıyor. Pransky, düşük enerjiyle probleme odaklanmanın problemi daha da büyüteceğini söylüyor.

”Probleme odaklanmak büyük hata”

Pransky kitabında, “İlişkide mutluluk nasıl yakalanır ve aşkın devamı nasıl sağlanır?” sorusunu “Probleme odaklanmak büyük hata. Duygusal olarak zayıf ve moraliniz bozukken düşüncelerinizin yatışması için bekleyin.

İlişkide probleme odaklanmak ilişkiyi öldüren en büyük etken. Konu hakkında ne kadar fazla düşünürseniz ve reaksiyon gösterirseniz hiç alakalı olmayan başka sorunların çıkmasına yol açacaktır” şeklinde yanıtladı.

Problem kelimesi güvensizlik nedeni

İlişkilerdeki problemlerin çözülememesinin asıl nedenlerinden biri olarak konunun sürekli ve detaylı bir biçimde irdelenmesi olduğuna dikkat çeken Pransky, şu şekilde konuştu;

”Başlı başına problem kelimesi bile konuya güvensizlik katacak. Eğer sorun olan konuyu düşünmezseniz, büyük ihtimalle bir çıkış yolu bulacaksınız. Bu aynı bir yaranın iyileşmesi sürecine benziyor.

Nasıl kabuk tutmak üzere olan yarayı ellemiyor ve defalarca yaranın üzerini açmıyorsanız; ilişki de böyle.​ Çünkü yaranın iyileşmesi için en doğal ortamın sağlanması ve yaranın kendi kendine iyileşmesini beklemek gerekiyor.

Eğer sürekli aynı sorunu düşünmeye devam ederseniz, çözümü görmeniz imkansız olacak. Sürekli aynı şeyi düşünür ve üzerinde odaklanırsanız, daha çok içine batarsınız.

Burada yapılması gereken şey zihnin rahatlamasını ve çökkün duygu durumumuzun değişmesini beklemek. Bu şekilde rahatlayan zihin sayesinde taze bir ‘iç görü’ size doğru çözümü gösterecektir.”

Problemi fırsata dönüştürün

Pansky, ilişkisinde problem yaşayan çiftlere bir ay süreyle uygulayabilecekleri pratik çözümler içeren bir iyileşme programı öneriyor’

“Kendinizi duygusal olarak zayıf ve güçsüz hissediyorsanız problem hakkında konuşmaktan kaçının. Eğer iletişim kurmak zorunda kalırsanız, konuşmak yerine partnerinizi anlamaya çalışarak dinleyin ve kendizi onun yerine koymayi deneyin.

Kendinizi her soruya hızla nefes almadan cevap verir halde bulursanız derhal konuşmaya son verin. Öyle bir zaman gelecek ki, probleminiz kolayca konuşabilir hale gelecek. Eğer probleminize başka bir açıdan bakabilirseniz, sorunuz sorun olmaktan uzaklaşacak; öğrenmek ve gelişmek için bir fırsat olarak karşınıza çıkacaktır.”

Sevgi, güven ve sadakat şart

Londra sokaklarında mikrofon uzatılan çiftler ise başarılı ilişkilerindeki sırrın sevgi ve en önemlisi birbirine güven ve sadakat olduğunu söylediler.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın