19 Mayıs 2022

Mutlu insanlar sizi mutsuz ediyor mu?

0 0
2 min read
Depresyondaki kişiler, başkalarını mutlu gördüklerinde daha çok mutsuz olabiliyor!<br />
0 0

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sürekli mutlu imajı veren kişilerden dolayı kendini mutsuz hisseden, olmadığı halde kendini farklı davranışlara iten bireylerin olduğunu, bu durumun kişilerde ruhsal bazı hastalıkları tetikleyebildiğini belirtti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Biz depresyondaki hastalarımızda şunu görüyoruz. Örneğin depresyonda olan bir hastamızın gülen bir insan gördüğü zaman ne tepkiler veriyor, sinirleniyor mu, mutsuz mu oluyor…

Bazen “Ben gülemiyorum o da gülemesin” gibi tepkiler verebiliyor hatta karşısındaki kişinin sinirlenebileceği şeyleri yapabiliyor. Bazı kişiler ise bu kişi gülmeyi nasıl başarıyor, ben de başarmak için ne yapabilirim diye düşünüyor. Kişilerin önce bir durumun kendilerinde hangi duyguları uyandırdığını analiz etmesi önemli. Bu kişinin kendini tanıması açısından da önemli bir yaklaşım. Çünkü bu durum ileri seviyeye ulaştığında kıskançlık, karşı tarafa zarar verme gibi tepkilere neden olabilir belli bir süre sonra da artık duygularını yönetemez bir hale gelebilir”

Taklit davranışı özgüveni düşük kimselerde olur

Ruh sağlığı dengeli olan kişiler başkalarında gördüğü iyi ve güzel şeyleri taklit etme zorunda hissetmezler. Taklit davranışı, özgüveni düşük kişilerde olur. Özenti, öykünme, taklid davranışı genellikle yetersizlik duygusu taşıyan kişilerde kendini rahatlatmak için geliştirilen davranışlardan birisidir. Bu gibi durumlarda hissedilen rahatsızlık ileri seviyelere ulaşmadan profesyonel destek alınarak çözümlenmesi gerekir.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın