22 Mayıs 2022

Nedenleri, Belirtileri ve Evreleri ile Pankreas Kanseri Hakkında Merak Edilenler

0 0
4 min read
0 0

Sağlıklı bir vücutta bulunan hücreler oluştukları organda bölünerek çoğalır ve yaşam süreleri dolduğunda kendilerini yok ederler. Ancak kanser hücreleri farklı şekilde bölünerek çoğalır. Hücrelerin kontrolsüz bölünmesi ve çoğalması ile ortaya çıkan kanser, hem genetik hem de çevresel koşullardan etkilenen bir hastalıktır. Aileden gelen kanser özellikleri ve sigara tüketimi, sağlıksız beslenme gibi çevresel faktörlerle birlikte kanser vaka sayısı giderek artmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte var olan tedavilere yeni tedavi yöntemleri eklenmektedir. Kanser hücrelerinin oluştuğu organlardan birisi de pankreastır. Erken teşhis ve yeni tedavi yöntemleri ile birlikte, erken teşhis edilen pankreas kanseride tamamen tedavi edilebilmektedir.

Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreas kanseri, pankreas içerisinde yer alan hücrelerde oluşan kötü huylu tümör ya da tümörlerdir. Tüm teknolojik gelişmelere ve yeni tedavi yöntemlerine karşın günümüzde pankreas kanseri için tek tedavi cerrahi yöntemdir. Ancak bu hastalık genellikle geç teşhis edildiği için hastaların ancak yüzde 20’si cerrahi operasyona girebilmektedir. Cerrahi müdahale de pankreasın önemli damarlarla çevrili olup karnın derininde yer almasından dolayı teknik olarak zordur. Ancak gelişen teknoloji bu ameliyatların başarı oranlarını yükseltmiştir. Hastalık genellikle 60 yaş sonrasında görülmekte ve erken teşhis için ciddi bir ön araştırma gerekmektedir.

Pankreas Kanseri Belirtileri Nedir?

Bu kanser türü ilk evrelerinde belirti vermeden sinsi şekilde ilerleyen bir hastalıktır. Asıl belirtiler ortaya çıktığında ise tümör genellikle pankreas dışına yayılmış olup tedaviyi zorlaştırmaktadır. Bu yüzden düzenli check-up ve doktor kontrolü pankreas kanseri için çok önemlidir. Belirtiler içerisinde mide bulantısı, kusma, aşırı kilo kaybı, halsizlik, tıkanma sarılığı ve mide ağrısı görülebilir. Tümör büyüdükçe sırta vuran bir ağrı oluşabilir. Eğer tümör pankreasın baş kısmında yer alıyorsa burada safra kesesini etkileyerek sarılık oluşturup erken teşhis için bir imkan yaratabilir.

Pankreas Kanseri Evreleri Nelerdir?

Kanserli hücreler vücudun belirli bir bölgesinde oluştuktan sonra lenf ve kan sistemi ile tüm vücuda yayılabilir. Bu durumda metastaz oluşur. Bu hastalığın evrelerini tespit etmek zor olabilmektedir. Bu yüzden cerrahi müdahale öncesinde pankreasta yer alan tümörün ne kadarının alınacağına karar verilmesi gerekmektedir. Pankreas kanseri evreleri genel olarak 5 farklı aşamadan oluşur:

Evre 0:Bu evrede herhangi bir yayılma gözlenmez. Burada kanser sadece tek katman hücrelerle sınırlıdır. Bu aşamada hastalık görüntülenme yolu ile gözlemlenemez.

Evre 1:Kanser bölgesel olarak büyür. Yani diğer organlara sıçrama yapmaz. Boyutu 2 cm veya daha büyüktür.

Evre 2: Pankreas kanseri yine bölgesel olarak büyür ancak pankreas dışında gelişmeye başlar ya da lenf bezlerine yaklaşır.

Evre 3:Kanser pankreas dışında büyüyerek geniş bir alana yayılır. Ancak bu yayılım sonucunda metastaz gözlenmez.

Evre 4: Bu evrede pankreas kanseri uzak iç organlara yayılır. Metastaz gözlemlenir.

Pankreas Kanseri Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kanserin tedavi yöntemleri hastalığın evresi ve hastanın sağlık geçmişine göre şekillenmektedir. Ancak en etkin tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Hastanın sağlık durumu uygunsa tümörün tamamı çıkarılabilecek durumdaysa cerrahi müdahale yapılmaktadır. Fakat pankreas damarlarla iç içe olan bir organ olduğu için tümörlerde damar tutulumu gözlenebilmektedir. Bu durum cerrahi operasyon için kesin bir engel yaratmaz. Deneyimli bir cerrahi ekip ile başarılı bir ameliyat gerçekleştirilebilir. Tümörün hangi damarda hangi düzeyde tutulum gösterdiğine göre cerrahi operasyon uygulanabilmektedir. Yaşamsal önem taşıyan damarlarda cerrahi müdahale doğru bir karar olmayabilir. Bu düzeydeki hastalığın tedavisi için cerrah, onkolog ve radyololog ortak bir karar vermektedir.

Pankreas kanserinde erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Pankreas kanseri teşhisi ve tedavisi diğer kanser türlerine göre daha zordur. Hastanın iyi dinlenmesi ve belirtilerin takip edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi hayati önem taşımaktadır. Kanser araştırma ve tedavi imkanları, uluslararası statüdeki tam donanımlı tanı, görüntüleme Florence Nightingale Hastaneleri Kanser Merkezi’nde hastalara sunulmaktadır. Tedavi üniteleri ile koordineli çalışan, multidisipliner bir anlayışla ve moleküler genetik belirteçlere göre Florence Nightingale Kanser Merkezi‘nde kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Böylece hastalar gereksiz tedavilerden korunmaktadır. Siz de vücudunuzda herhangi birpankreas kanseri belirtisi hissediyorsanız hemen Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman hekimlerine danışabilir, hastanenin tüm olanaklarından faydalanabilirsiniz.

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın