Nemlendirici seçerken dikkat

Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Ayfer Aydın’ın zararlı olan güneş ışınlarından korunma yollarını ve nemlendirici gibi ürünler seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatıyor.

07 Aralık 2014 Pazar, 15:09

Güneş artık eskisi kadar dost değil bizlere; tüm canlılar için yaşam enerjisi olan güneş ozon tabakasının incelmesiyle birlikte ne yazık ki artık bir tehlike unsuru haline geldi. Yeryüzüne ulaşan ultraviyole radyasyonu miktarı arttı ve eskiden yeryüzüne sadece UVA ve UVB ulaşırken artık UVC radyasyonu da ulaşmaya başladı. UVA kısa dalga boyludur cildin erken yaşlanması ve kırışmasına sebep olurken; UVB ve UVC nin ise deri kanseri riskini arttırdığını biliyoruz. Bu yüzden de sadece deniz ya da havuz kenarında güneşlenirken değil, günün her saatinde güneşten korunmamız büyük bir önem taşıyor. Dolayısıyla özellikle güneşe, yaz, kış direkt maruz kalan yüzümüze kullandığımız nemlendiricilerin güneşten koruma özelliği olması önemlidir.
Günlük Kullanım İçin En Az Kaç Faktörlü Nemlendiriciler Kullanmalıyız?
En az SPF 30+ olmalıdır. SPF (Sun Protection Faktör) bir rakamla belirtilen bu özellik, ürünün cildi güneş hasarına karşı koruyabilme yeteneğini gösterir (Özellikle UVB ye karşı)
Günlük kullanım için iyi bir nemlendirici; kokusuz, parfümsüz, nonallerjik ve en az SPF 30 + olmalıdır.
SPF Özelliği Olmayan Günlük Nemlendiriciler Cilt Lekelerine Neden Olur mu?
Evet! Güneşin istenmeyen bir diğer etkisi ise cildimizde istenmeyen lekelere yol açmasıdır.
Güneşten gelen UV ışınları derideki canlı hücrelere zarar verir. UV ışığına maruz kalan hücreleri korumak için hücrelerin etrafında bulunan melanositler (derimize rengini veren pigment yapımından sorumlu hücreler) çoğalmaya başlar ve deride koyu kahverengi renk değişimi (bronzlaşma) gözlenir. Yani güneşe maruz kalan derinin koyulaşması bir savunma mekanizmasıdır.
Güneş koruyucu içermeyen nemlendiriciler; cildimizi savunmasız bırakacağı için istenmeyen lekelere neden olurlar.
Araba Kullanırken, Sabah Evden Çıktığımızda, Yürüyüş Yaparken Maruz Kaldığımız Güneş Işınları Cilde Ne Kadar Zararlıdır?
Bizler güneşten korunmayı sadece tatil ve denizle sınırlandırıyoruz. Oysa günlük yaşamımızda farkında olmadan maruz kaldığımız güneş ışınları da aynı ölçüde zararlıdır. Gün içinde maruz kaldığımız hasarın yıllar içinde oluşturacağı etkiyi total olarak düşündüğümüzde çok anlamlıdır.
Dolayısıyla; özellikle güneşe direkt maruz kalan yüz, boyun, ense, göğüs, eller ve kollara evden çıkmadan önce güneş koruyucu uygulanması; hem derimizin genç kalması, hem de ileride oluşabilecek deri kanseri riskini azaltmak açısından büyük önem taşır.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...