17 Mayıs 2022

Nemlendiricilerin içinde neler var

0 0
2 min read
Kullandığımız nemlendiricilerin içinde neler var, merak ediyor musunuz?<br />
0 0

Etkin bir nemlendiricinin içinde; suyun yanı sıra, cildin üzerine yayılan yağ veya benzeri malzemelerin bulunması gerekir. Bazı nemlendiriciler yağsız (oil-free) imal edilir. Bunlar özellikle akneli-yağlı ciltler içindir.
Ayrıca ciltteki yağ oranını dengeleyen (oil-control) ürünler de içerik olarak nemlendiricilerin içinde bulunur.
Nemlendirici ürünlerde genel olarak kullanılan maddeler’
Bitkisel yağlarBadem, avokado, havuç, hindistancevizi, mısır, jojoba, zeytinyağı, soya, ayçiçeği yağı ve daha birçok bitkisel yağ.
Hayvansal yağlarBunlar arasında en çok koyun yününden elde edilen lanolin kullanılır. Ancak lanolinin alerji yapma ihtimali olabilir. Bu nedenle hassas ciltler için hazırlanan ürünlerde bundan kaçınılır. Birçok nemlendirici balık yağı, glisolipit, fosfolipit gibi yağlar da kullanılır.
Mineral yağlarBunlar petrolden elde edilen vazelin, ağaç kütüklerinden elde edilen yağlar veya kayalardan çıkarılan silikon yağlardır. Mineral yağlar harika nemlendiricilerdir. Vazelin, yağlı ve sivilceli ciltlerde kullanılmaz. Ancak silikon içeren nemlendiriciler her cilt tipinde kullanılır. Silikonlar cildin üzerinde ince bir tabaka oluşturup cildi dış etkenlerden korurlar.
E vitaminiYağ içinde çözülen E vitamini güzel bir nemlendiricidir. Ancak abartıldığı gibi cildi besleme özelliği yoktur. Antioksidan yani bir bakıma yaşlanmayı engelleyici özelliği vardır.
KolajenCildin üzerine sürülen kolajen, alt derideki gerçek kolajen dokuyu etkilemez ama cildin su kaybını önleyen etkili bir tabaka meydana getirir.Kolajen molekülleri yağlar gibi iridir ve cilt tarafından emilmesi zordur. Cildin üzerinde kaldığı için buharlaşarak giden su kaybını önler.
Mukopolisakarit ve hyalüronik asitBu maddelerde kolajen gibi cildin doğal yapısında bulunan maddelerdir. Cilt yüzeyine sürüldükleri zaman su kaybına engel olurlar.
HumektantlarNemlendiricilerde kullanılan bir diğer maddeyse, dermisten veya dışarıdan cildin içine su aktarımı yapabilen humektanttır. Humektantlar yağ içermeyen nemlendiricilerde kullanılırlar. Bunlar akneli ciltlere tavsiye edilir.Gliserin suya direnen bir humektanttır. Yağlı ciltlerde kullanılmaz ama kuru ve çatlamış ciltlerde iyi sonuçlar verir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın