17 Ocak 2022

Network marketing nedir? Nasıl çalışır?

0 0
3 min read
0 0

Network marketing Türkçesiyle ağ pazarlama sistemi uzun yıllardır hem dünyada hem de Türkiye’de var olan ve başarıyla uygulanan bir pazarlama sistemidir. Tamamen mantık insanların ürünleri alması aldıktan sonra kullanması ve memnun kaldıkları ürünleri kendi çevrelerine tavsiye etmesine dayanan bir sistemdir. Memnun kalanların tavsiyesi ile ilerlediğinden güven odaklı bir sistemdir. Güven odaklı olduğu için, yani tanıdığınız güvendiğiniz biri size ürünü “ben kullandım ve faydasını gördüm memnun kaldım” dediği için diğer insanların bu ürünlere karşı tutumu son derece pozitif olmaktadır. Çünkü o ürünü tanıdığı güvendiği biri riske girmiş ve denemiş sonuç olumlu olduğu için kendisine tavsiye ediyor. Bu durumda eğer kişinin o ürüne ihtiyacı varsa almakta tereddüt etmeyecektir. En önemli özellik tavsiye sistemine dayanmasıdır. Bu sistemin bu kadar tutmasının ve büyümesinin asıl sebebi güvenilir kaynaklardan tavsiye edilmesidir.

Kısaca özetlemek gerekirse kullan memnun kalırsan tavsiye et prensibidir. Üye olanlar ürünleri belli bir indirimle satın alırlar ve ürünleri başlarına satarken katalog fiyatı üzerinden satarak kâr elde ederler. İnsanlar ister kendi ihtiyaçlarını indirimli alır, isterse indirimli aldıkları ürünleri eşine dostuna arkadaşına satarak kâr elde ederler. Ürünü kullanan ve memnun kalanlar sattığı için daha rahat satış yapılmaktadır.

Bir ürünün fiyatının oluşmasında pek unsur vardır. Mesela ürün fabrikadan 20 liraya çıktığını varsayarsak, o ürün satın alan kişiye ulaşana kadar pek çok aracıdan geçmektedir. Örnek 20 liralık mal fabrikadan toptancıya ulaştı, toptancı kendi masraflarını ve karını koyarak örneğin 25 liraya perakendeci dediğimiz mağazalara sattı. Perakendeci dediğimiz mağazalar 25 liraya aldıkları ürünün üstüne nakliye, mağaza kirası, vergiler, işçi ücretleri, sigortaları, çeşitli gider kalemlerinden sonra bir de karını da üstüne koyarak ürünü satışa sunmaktadır. Bu satış fiyatı da bu aracılar ve tüm giderlerden dolayı yaklaşık 40 liraya satılacak. Yani fabrikadan 20 liraya çıkan mal size iki katına 40 liraya ulaşacak. İşte burada network marketing (pazarlama) in avantajı ortaya çıkıyor. Network marketing de tüm aracılar ortadan kalkar üye olan kişi direkt malı fabrikadan alır. Bu sayede ucuza aldığı malı ister kendisi kullanır ister katalog fiyatı üzerinden satar para kazanır. Katalog ürünleri de aracılar olmadığı için piyasaya göre daha ucuz olur. Böylece aracılara gitmeyen paralar daha az şekilde satan kişilere belli oranlar dahilinde prim olarak dağıtılır.

Çok katlı marketing (pazarlama) nedir? Nasıl çalışır?

Yukarıda bahsettiğimiz sitemin alt üyeler oluşturularak ağ halinde gelişmesi ve toplam satış arttıkça üyelerin alt üyelerden belli oranlarda komisyon alması esasına dayanan sistemdir. Yani bir kişi mesela kendi alt üyesi olarak 10 kişiyi üye yaptı. Ve bu 10 kişide eşini dostunu mesela 10 kişiyi kendi alt üyesi olarak kayıt etti. Toplamda en üstteki kişiye bağlı toplam 100 alt üye oluştu. Bu üyeler hem kendi ürünlerini indirimli alarak hem de ürünleri tavsiye ederek para kazanabilirler.

Bu sistemlerden biri olan ve Türk firması olan Farmasi ülkemizde bu sistemin önemli temsilcilerimizdendir. Üye olmak veya bilgi almak için Farmasi üyelik formu doldurmak yeterlidir. Bir danışman sizi arayarak gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Detaylı bilgi için https://www.farmasiuyeliktr.net/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
100 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın