17 Mayıs 2022

Normal Doğum Mu, Sezaryen Doğum Mu?

0 0
3 min read
0 0

Normal Doğum Mu, Sezaryen Doğum Mu?

 

Başlangıçta bir acil durum önlemi olarak tasarlanmış olsa da, artık tıbbi nedenler olmadan gittikçe normal doğuma bir alternatif olarak daha sık sezaryen uygulanmaktadır. Sezaryen ile doğan çocukların sayısı son yirmi yılda neredeyse iki katına çıktı. Bunun temel nedeni anne adaylarının en baştan doğal bir doğuma karşı isteğe bağlı sezaryene karar vermesidir.

Bu karar, arkadaşlarının kötü deneyimleri, doğal doğumun korkusu veya genel olarak doğal doğumda daha fazla işlerin ters gidebileceği gibi birçok farklı faktöre dayanmaktadır.

Sezaryen ameliyatının avantajları ve dezavantajları vardır. Anne adayı için, sezaryen ile ilgili daha çok dezavantaj vardır. Komplikasyon riski, doğal doğumdan yaklaşık iki ila üç kat daha yüksektir. Sonraki bir hamilelikle birlikte, uterus rüptürü olasılığı da artar. Sezaryen bir ameliyat olduğu için, üreter veya mesane gibi diğer organlara da zarar verme riski vardır. İlerleyen zamanlarda başka bir müdahale gerekli olabilir.

 

Yara izi iyileştiğinde de komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Ayrıca sezaryen ile doğum yapan kadınlar, doğal yollarla doğum yapan kadınlardan yaklaşık üç gün daha uzun süre hastanede kalmaktadır. Ek olarak kateter ve yaradaki dikişin yanı sıra bebeğe hemen kendi başınıza bakmanız da mümkün değildir. Sezaryen sonrası kadınların ilk 24 saat içinde kalkmalarına bile izin verilmiyor. Sezaryen artık rutin bir işlem olsa bile, doğal doğumla kıyaslandığında avantajları oldukça fazladır.

Vajinal doğum sırasında anneden çocuğa mikrop ve bakteri geçişi yoktur. Sezaryenle doğum sırasında bu riskler daha fazladır. Sezaryenle doğan bebeklerin genellikle uyum sağlamada daha fazla zorluk çektikleri, daha huzursuz oldukları ve daha sık ağladıkları da gösterilmiştir. Genellikle sezaryen çok erken yapılır ve bu nedenle bebekte solunum problemlerine neden olur.

İsteğe bağlı sezaryen ile doğal doğum arasında karar verilirken adından da anlaşılacağı gibi doğal bir doğumun doğal bir süreç, istenilen sezaryen ise bir müdahale olduğu unutulmamalıdır. Elbette sezaryen ile doğum komplikasyonlarına müdahale edebilmek artık kolaylaşmıştır, ancak temelde doğal doğumun yerini alması amaçlanmamıştır. Genellikle böyle bir sezaryen, çocuğun pozisyonu vajinal doğumu imkansız kılıyorsa veya çocuğun yaralanma riski çok yüksekse yapılır.

Hamile annenin doğumu etkileyebilecek tıbbi sorunları varsa, sezaryen de tıbbi olarak tavsiye edilir. Bu nedenle, doğal doğum korkusu, kadın doğum uzmanına iletilmelidir. Sezaryen ile doğumun olması gerekip gerekmediği konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

 

 

Normal doğum mu, sezaryen doğum mu? Sorusuna daha detaylı cevaplar alabilmek, tecrübeli annelerin deneyimlerinden faydalanmak, görüşlerinizi bildirmek için annelertoplandik.com’u ziyaret edebilirsiniz. Her gün binlerce ziyaretçinin takip ettiği Annelertoplandik.com’da, hamile sağlığı, bebek sağlığı ve daha birçok kategoride paylaşılmış milyonlarca soru-cevap bulunuyor. İster deneyimli yazarların makalelerinden ister tecrübeli annelerin deneyimlerinden istifade edebilirsiniz. Ayrıca sohbet bölümüne katılıp keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
100 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın