16 Mayıs 2022

Normal doğumda epizyotomi mutlaka gerekli mi

0 0
1 min read
Normal doğumun önemine dikkat çeken Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, "Her normal doğumda mutlaka epizyotomi (cerrahi kesi) gereklidir diye bir kural yok" dedi.<br />
0 0

Anne ve bebeğin en sağlıklı olarak tamamlandığı doğum şeklinin normal (vajinal) doğum olduğunu vurgulayan Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “Eğer bebeğin pozisyonu ve kilosu uygunsa, annenin çatı yapısı uygunsa tercih edilen ilk doğum şekli normal doğumdur” dedi.

Peki, normal doğumda epizyotomi mutlaka gerekli mi?

Epizyotomi uygulanıp uygulanmamasında annenin çatı yapısının, yumuşak dokuların müsaitliğinin ve annenin katkısının belirleyici faktör olduğunu dile getiren Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “Ancak ‘Epizyotomi yapılması gerekir. Bu da sağlık açısından faydalıdır’ diyebileceğimiz bir bilgi yok” diye konuştu.

“Her normal doğumda epizyotomi açılmalıdır diye bir kural yok”

Prof. Dr. Fıçıcıoğlu, “Eğer uygun şartlar geliştiyse kontrollü bir vajinal doğumda epizyotomi açmıyoruz. Ancak bazen kontrolsüz bir yırtık olabileceğini düşündüğümüz olgularda çok küçük bir epizyotomi açarak daha hızlı ve kontrollü, bir yırtık olmadan bebeğin doğması için ufak bir epizyotomi açabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Kadinvekadin.net özel haberidir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın